Від Ольги Хохлової у художника лишилися 44 портрети і звичка сидіти «на доріжку».

Остання ціна «Жінки в рожевому» — 4,2 мільйона доларів. Це портрет доньки російського офіцера Ольги Хохлової, уродженки українського Ніжина. Вона стала шлюбною жінкою Пікассо, матір’ю першого сина художника та надихнула основоположника кубізму на його «класичний» період.

«Жінка в рожевому», Пабло Пікассо, 1917 рік. Фото: Flickr / Gandalf's Gallery

Дельфін і русалка

1917 рік, Рим. Пікассо оформлює декорації спектаклю «Парад» для трупи Сергія Дягілєва. Танцівниця Ольга Хохлова — не прима, радше «п’ятий лебідь у сьомому ряду», але старанна й технічна. Її дитинство минуло в Україні, потім батько відвіз родину до Петербурга. Там Ольга вступила до балетної школи, а 1912 року — до «Російського балету».

Пікассо — 36 років. Він відомий художник, який іще не став найдорожчим. Коренастий коротун з 14 років мав силу коханок і кількох коханців. Ользі — 26, вона вишукана й ляклива незаймана дівчина.

Пабло Пікассо й Ольга Хохлова на фоні афіші балету «Парад», 1917 рік. Фото: Музей Пікассо, Париж

Пікассо цікавиться новинами з Росії, намагається вчити російську, вважає російське життя екзотичним. Кар’єра Ольги доходить кінця, особисте життя не влаштоване. Її мало вабить мистецтво, але високий статус і темперамент Пікассо справляють враження.

Православне весілля

Паризька прем’єра «Параду» відбулася в травні 1917 року, далі спектакль везуть до Мадрида і Барселони. За трупою й Ольгою слідує Пікассо. Він багато малює її в реалістичній манері. На цьому наполягала сама балерина, не приймаючи експериментів у живописі. «Я хочу, — вимагає Хохлова, — впізнавати своє обличчя».

Пікассо не заперечує — знайомство з Ольгою припало на час Першої світової війни, коли Європа почала втомлюватися від авангарду. Пізніше критики назвуть цю добу «класичним» періодом у творчості художника.

«Ольга в кріслі», перша праця «класичного» періоду Пікассо, і фото Ольги Хохлової, з якого вона була написана. Фото: Музей Пікассо, Париж

У Барселоні Пікассо водить на російський балет свою матір, знайомить її з Ольгою. На гастролі до Латинської Америки трупа Дягілєва їде вже без Хохлової, та відмовляється від кар’єри і залишається з художником. Весілля відбулося 12 липня 1918 року в мерії VII паризького округу. Згодом — вінчання за православним звичаєм у соборі Олександра Невського.

Хохловій подобалося бути «мадам Пікассо», та незабаром у побуті проявилася протилежність їхніх характерів. Ольга прагнула ідеального порядку й обставила квартиру за своїм смаком — у Пікассо в студії панував творчий безлад. Пабло пропадав у майстерні — Ольга витягала його на світські раути. Пабло любив каталонські сосиски з квасолею — Ольга віддавала перевагу тістечкам, шампанському й ікрі. Він заощаджував на костюмах — вона скуповувала вишукане вбрання.

4 лютого 1921 року народився Поль Пікассо. 40-річний художник весь час малює дружину і сина в неокласичному стилі.

Розжалувано з красунь

Художник любив говорити, що «жінки і праця продовжують молодість». 1927 року він захопився 17-річною француженкою Марі-Терез Вальтер. Нова закоханість завжди позначалася на стилі його картин. Пікассо більше не малював балерин, а портрети дружини перестали бути романтичними.

«Голова жінки (Ольга Пікассо)», Пабло Пікассо, 1935 рік. Wikiart.org

Відчуваючи байдужість з боку чоловіка, Ольга ревнує, безперервно з’ясовує стосунки. Та Пікассо більше не приваблює її тіло, йому заважають шлюбні узи, проте питання щодо розлучення навіть не постає. Згідно зі шлюбним контрактом майно має бути поділеним порівну, і Пікассо не бажає віддавати колишній дружині половину свого спадку.

Хохлова і Пікассо продовжують жити в одному будинку, та Пабло весь час проводить у коханки. 1935 року пасія народила йому доньку Майю. Ольга, не витримавши постійної присутності суперниці, разом із сином їде з дому.

Коханка Пікассо — Марі-Терез Вальтер, 1928 р. Фото: The Art Institute of Chicago

1943 року Марі-Терез заступає нова коханка, художниця Франсуаза Жило. Ольга продовжує ревнувати Пабло, переслідує і зневажає молоду жінку. Вона пише чоловікові листи мішаниною французької, російської та іспанської. Понад сто таких зберігається в паризькому Музеї Пікассо.

Останні роки Ольга жила сама самотою і померла від раку в міській лікарні Канн 11 лютого 1955 року. На похороні були присутніми син Поль і кілька друзів. Пікассо не приїхав — він у цей час закінчував серію картин «Алжирські жінки», що зараз оцінюється рекордними 179 мільйонами доларів. Художник пережив українську дружину на 28 років.

Поділися історією

Facebook Telegram Twitter