Operation Mincemeat

Ніколи не здавайся! Історія англійця, який помер і обдурив Гітлера

За життя він був бомжем і пияком. Після смерті його взяли на службу, де він став героєм.

В квітні 1943 року біля берегів іспанського містечка Уельва рибалки підібрали потопельника у формі офіцера британської морської піхоти. Це тіло врятувало десятки тисяч життів солдатів Червоної армії і західних союзників.

В кишенях форми виявили посвідчення майора на ім’я Вільяма Мартіна, листи від батька і нареченої, фото дівчини, два квитки в лондонський театр, повідомлення з банку про перевищення кредиту на 79 фунтів, гаманець, пачку цигарок, ключі і чек з ювелірного магазину на покупку обручки. Іспанці припустили, що офіцер потонув після приводнення літака, який летів в британську колонію Гібралтар.

До трупу була пристебнута ланцюгом невелика валіза.

Major Martin Operation Mincemeat
Службове посвідчення майора Мартіна. Фото: Montagu, E. / з книги The Man Who Never Was, 1953 рік

З бойового наказу:

«Мертве тіло, одягнене в польову форму майора англійської морської піхоти і рятувальний жилет, разом з портфелем і гумовою шлюпкою необхідно доставити до узбережжя Іспанії підводним човном. Повністю підготовлене до спуску на воду, тіло буде поміщене до герметичного контейнера з написом: “Поводитися обережно – Оптичні інструменти – Особлива відправка”».

«Таємно! Особисто в руки!»

Велика Британія отримала від свого консула інформацію про знахідку і зажадала видати валізу, не відкриваючи її. Кейс відіслали до Лондона дипломатичною поштою, але перед цим всі документи з нього скопіювали німецькі агенти. Іспанія формально зберігала нейтралітет у Другій світовій війні, однак влада країни симпатизувала Гітлеру, а іспанські добровольці воювали проти Радянського союзу.

Серед документів у валізі знайшли лист заступника начальника генерального штабу Британської імперії. Арчибальд Най писав командиру англо-американської армії в Північній Африці про наміри західних союзників вторгнутися в Європу через Грецію. В іншому листі до командувача флотом в Середземному морі адмірал Маунтбеттен натякав на підготовку десантної операції і незграбно жартував про сардини.

Invasion of Sicily
Висадка британських військ на Сицилії, липень 1943 року. Фото: Frederick Wackett / Imperial War Museum

З бойового наказу:

«Якщо операцію доведеться скасувати, надійде наказ “Скасувати Мінсміт”. В цьому випадку тіло і контейнер слід затопити в глибоководному районі. Оскільки контейнер може мати позитивну плавучість, його необхідно або чим-небудь завантажити, або заповнити водою. В останньому випадку необхідно ретельно простежити, щоби тіло залишилося в контейнері. Валіза має бути передана начальнику розвідувального відділу в Гібралтарі з наказом спалити її, не розкриваючи (якщо не буде можливості зробити це раніше). Гумовий човен передати для знищення начальнику розвідувального відділу».

Операція-дезінформація

Раніше Гітлер був переконаний, що суперник планує висадитися на італійському острові Сицилія. Відомості з документів, знайдених з майором Мартіном, його переконали. Сім піхотних і три танкових дивізії були терміново перекинуті в Грецію. Німецький контингент на Сардинії збільшили до 10 тисяч осіб.

В липні 1943 року, коли англо-американські війська почали захоплення Сицилії, німці вирішили, що це відволікаючий удар, і перевели звідти 21 бойовий літак на посилення оборони Сардинії. Коли генштаб Рейху усвідомив помилку, змінити щось вже було неможливо. Ослаблений німецький контингент з 65 тисяч солдатів не зміг протистояти 400-тисячному десанту західної коаліції.

«М’ясний фарш»

Операція британської розвідки отримала назву «Mincemeat», тобто «М’ясний фарш». Майора Вільяма Мартіна в Королівському флоті ніколи не існувало. Його роль зіграло тіло 30-річного безпритульного алкоголіка Майкла Гліндура. Знайшовши необхідного небіжчика без зовнішніх пошкоджень і претензій родичів, MI6 три місяці до початку операції зберігали його в холодильнику.

Майору підібрали ім’я і прізвище, поширені серед службовців морської піхоти. Перед початком операції Вільяма Мартіна в списку недавніх втрат згадала газета The Times. Трохи зношена форма, чеки, рахунки, листи рідних додавали йому людських рис.

Operation Mincemeat
Тіло Майкла Гліндура в образі Вільяма Мартіна перед відправкою до берегів Іспанії. Фото: Public Record Office
bride of Major Martin
Фото нареченої з гаманця майора Мартіна. Насправді це співробітниця британської контррозвідки MI5 (фото: The National Archives UK). Предмети, які супроводжували тіло (фото: NPR)

Найскладнішим завданням стало взути заморожене тіло в черевики і сфотографувати його обличчя на посвідчення. Врешті-решт, для знімка позував схожий на Гліндура офіцер розвідки, а ноги трупа відігріли електричним струмом.

Головний гідрограф військово-морського флоту Великої Британії розрахував течії, припливи, погодні умови і визначив місце для скидання тіла. Його мали прибити саме до берега Уельви, оскільки там діяв особливо активний німецький агент. В зазначений район «майора Мартіна» доставив підводний човен. До занурення в море його зберігали в бочці із сухим льодом.

Operation Mincemeat
Автори операції «М'ясний фарш». Зліва – офіцери військово-морської розвідки Юен Монтегю і Чарлз Чамлі (фото: historybuff.com). Праворуч – контр-адмірал Джон Генрі Годфрі (фото: Imperial War Museum). В 1939 році він висунув ідею про дезінформацію противника за допомогою фальшивих документів на тілі потопельника. Є версія, що її автором є асистент Годфрі, командер-лейтенант Ян Флемінг, майбутній автор романів про Джеймса Бонда

Внесок в перемогу

Британські історики називають «М’ясний фарш» найуспішнішою операцією з дезінформації за весь час Другої світової війни.

  • Сицилія була захоплена на 52 дні раніше запланованої дати.
  • Велика Британія і США втратили в боях за острів 1,5 тисячі військових і 12 кораблів замість очікуваних 10 тисяч осіб і 300 суден.
  • Після вторгнення на Сицилію італійський король відправив у відставку прем’єр-міністра Муссоліні. Новий уряд почав секретні перемовини про вихід з війни.
  • Німці більше не довіряли британським документами, які потрапляли їм до рук. В кількох випадках важливі відомості були проігноровані, оскільки вважалися навмисно підкинутими.
  • Вважають, що в очікуванні десанту в Греції Гітлер зупинив наступ на Курській дузі і перекинув частину військ на Балкани. Відтоді вермахт більше не мав ініціативи на Східному фронті, а просування західних союзників Італією змушувало німців відволікати ресурси від протистояння з Червоною армією.

Поділися історією

Facebook Telegram Twitter