#заднімрозумом: Як треба було виходити з Судетської кризи?

У цій рубриці ви можете виправити історію і запропонувати своє рішення глобальних проблем минулого.

1938 рік. Після розпаду Австро-Угорської імперії 3,5 мільйона етнічних німців стали громадянами Чехословаччини. 2,8 мільйона з них жили в Судетській області на кордоні з Німеччиною.

Судето-німецька партія вимагала перебудувати країну за прикладом Швейцарії з широкою автономією для кожного народу. Обурення німців викликала поява в Судетах чеських чиновників, які не володіли німецькою; розселення чеських колоністів; побудова чеських шкіл.

У квітні Райх приєднав Австрію і тепер оточує Чехословаччину з трьох боків. Судетські німці перейшли від вимоги автономії до боротьби за приєднання до Німеччини. Вони нападають на чехословацьких прикордонників та митників, у відповідь Прага вводить армію. Передати регіон Гітлеру уряд Чехословаччини категорично відмовляється — там розташовані прикордонні укріплення і значна частина промисловості країни.

Гітлер відкрито готується до нападу. Чехословаччина пов’язана договором про військову допомогу з Францією і СРСР; участь Франції втягує в війну Велику Британію. Франція добре пам’ятає про втрату 1,7 мільйона громадян під час Першої світової і воювати не хоче. Британська армія в поганому стані і до експедицій не готова. Польща відмовила у пропуску Червоної армії в Чехословаччину через свою територію.

У вересні 1938 року Велика Британія і Франція змушують Чехословаччину передати нацистам Судети. Чехословаччина опиняється без захисту перед подальшою агресією, і в березні наступного року окупована повністю. Райх одержує багаті склади чеської армії і військові заводи. Наступна Польща, потім — СРСР. У нападі на Союз беруть участь 5 дивізій, озброєних танками чехословацького виробництва.

«Наскільки жахливою, фантастичною і неправдоподібною видається сама думка про те, що ми маємо рити траншеї і приміряти протигази лише тому, що в одній далекій країні посварилися між собою люди, про яких нам нічого не відомо», — прем’єр-міністр Великої Британії Чемберлен, вересень 1938 року.

Увага, питання: Як з Судетської кризою могли впоратися уряди Чехословаччини, Франції, Великої Британії? Ось найбільш змістовні відповіді зі сторінки WAS на Facebook.

Чеські райони з етнічним німецьким населенням, 1934-1935 роки: рожевий колір — 25% і більше відсотків; червоний — 50% і більше; темно-червоний — 75% і більше. Ілюстрація: Fext / CC BY-SA 3.0 / Own work, Statistický lexikon obcí v Republice československé I. Země česká (Praha, 1934), Statistický lexikon obcí v Republice československé II. Země moravskoslezská (Praha, 1935)

Думка: шансів не було


Рішення: зачистка в Судетах


Рішення: гібридна війна


Більшість голосів: за повномасштабну війну з Німеччиною

Поділися історією

Facebook Telegram Twitter