Багато тисяч кроликів померли на початку 20 століття, щоби дівчата змогли вчасно зробити аборт.

Спосіб 1. Давньоєгипетський зерновий

Вагітна жінка мочилася на два мішечки: із зерном пшениці та ячменю. Якщо швидше проростала пшениця – слід чекати на дівчинку, якщо ячмінь – буде хлопчик. Якщо зерно взагалі не проростало, вагітності немає.

Дивно, але в 20 столітті цей спосіб отримав деяке наукове підтвердження. Лабораторні дослідження довели, що в 70% випадків сеча вагітної жінки краще сприяє проростанню зерна, ніж сеча чоловіка або дівчини, яка не чекає дитини. Щоправда, стать дитини таким способом визначити неможливо.

Ще один давньоєгипетський спосіб – на підлозі кімнати розливали перебродиле пивне сусло. Вагітність діагностували за тим, наскільки швидко і сильно жінку почне нудити від цього запаху.

«Візит лікаря», Ян Стен, 1658-1662 рр. Зображено тест на вагітність: стрічку змочують в сечі пацієнтки, а потім спалюють. Джерело: Епслі-хаус / wga.hu

Спосіб 2. Давньогрецький (за сосками)

Вважається, що Гіппократ вперше помітив зв’язок між припиненням місячних і вагітністю. Але були у нього і менш наукові теорії. Наприклад, грецький лікар радив пацієнткам випивати на ніч воду з медом і товченим анісом. Якщо це спричинить різь навколо пупка, вагітність є. Також на думку Гіппократа очі вагітної жінки зведені в бік і запалі, а їхні білки – синюватого кольору.

Гіппократ описав спосіб визначити стать майбутньої дитини: якщо соски жінки звернені догори – буде хлопчик, донизу – дівчинка.

Спосіб 3. Римський позиційний

Практичним римлянам було замало передбачити стать дитини: вони хотіли на неї впливати. Для цього змінювали дієту за кілька місяців до зачаття і експериментували з позами в процесі. Вважалося, якщо два місяці харчуватися одним м’ясом і займатися сексом на правому боці, народиться хлопчик. Якщо вживати молочні продукти і займатися сексом на лівому боці, буде дівчинка.

У Стародавньому Китаї теж вірили, що на стать дитини впливає поза подружжя в момент зачаття. Хто хотів сина – лягали головою на північ, хто дочку – на південь.

Жаба, якій ввели концентровану жіночу сечу для тесту на вагітність. Японія, 1956 рік. Фото: National Museum of Health and Medicine / Flickr

Спосіб 4. Давньоруський (із задушенням)

Під час весілля нареченій пов’язували на шию коротке намисто або вовняну нитку. Коли «кольє» ставало затісним і заважало ковтати, це розцінювали як ознаку вагітності. Іноді методика не обманювала: у вагітних трапляється збільшення щитовидної залози.

Прототип тесту на вагітність Predictor (зліва) і тест, який вийшов на ринок в кінці 1970-х років (справа). Фото: Bonhams
Розробники першого ефективного тесту на вагітність (rabbit test): Бернард Цондек і Зельмар Ашхайм. Джерело: biografiasyvidas.com / Bildarchiv Institut für Geschichte der Medizin

Спосіб 5. Rabbit test

В 1927 році Бернард Цондек і Зельмар Ашхайм розробили тест – цілком науковий за змістом, але абсолютно антигуманний за формою. Сечу пацієнтки вводили в кров кролиці, а через кілька днів перевіряли, чи не змінилися її яєчники під впливом «гормону вагітності» – хоріонічного гонадотропіну людини. Для цього кролицю вбивали і розрізали. Тоді популярним став вираз «кролик помер» – аналогічний сучасним «двом смужках».

В кінці 1940-х метод вдосконалили. З’ясувалося, що якщо сечу вагітної жінки ввести в жабу, та протягом доби почне метати ікру. Теж не надто гуманно, зате тварину не треба вбивати.

Поділися історією

Facebook Telegram Twitter