Типовий для сучасного суспільства моногамний шлюб виник з розвитком сільського господарства і появою майна — потрібен був спадкоємець для передачі власності. У мисливців-збирачів початку кам’яної доби сексуальне життя було більш насиченим.

Кам’яна доба почалась 3 мільйони років тому, з виокремленням предків людини з тваринного світу, і закінчилась, коли люди стали використовувати метал — а це лише 5–6 тисяч років тому. Щодо сексу в цей період у дослідників є різні думки.

Американська антропологиня Гелен Фішер в одному з інтерв’ю казала: «Первісні жінки постійно зникали в кущах з різними партнерами». З її слів наші предки, йдучи на поклик гормонів і ще не притуплених тваринних інстинктів, тільки і думали що про секс. З нею погоджується британський археолог Тімоті Тейлор. Він вважає, що у чоловіків кам’яної доби статевий орган був не надто великий. Він збільшився завдяки частому сексу заради задоволення, а не розмноження.

Класична наука в висновках більш стримана. Протягом 3 мільйонів років людина еволюціонувала фізично й розумово, що призвело до ускладнення соціальних взаємин, частиною яких був секс.

i

Фахівці канадського Університету Британської Колумбії запропонували тисячі добровольців оцінити сексуальну привабливість протилежної статі. Жінки в основному обирали похмурих чоловіків войовничого вигляду, чоловіки — усміхнених дівчат. Дослідники зробили висновок, що чоловіки підсвідомо сприймають посмішку як символ вразливості й покірності. У цій реакції є слід первісного минулого.

Коли все було спільним

На етапі первісної людської зграї, хоч і мислездатної, але зграї, панував проміскуїтет — хаотичний, необмежений статевий зв’язок всіх членів роду. При цьому члени зграї конкурували. У сильних самців утворювались гареми, слабші були змушені задовольняти себе через мастурбацію й гомосексуалізм — у тваринному світі ватажок покриває слабшого самця, демонструючи перевагу над ним. Дослідження британського антрополога Едварда Еванса-Прічарда свідчать, що гомосексуалізм практикувався і для посвячення молоді у доросле життя.

Тоді ж зародилися проституція і традиція обдаровувати жінок. У примітивному суспільстві панував первісний комунізм, в якому все було спільне, включаючи жінок. А виживання стада залежало від самців-мисливців, які добували їжу, відганяли звірів і конкурентів з інших груп. Чоловіки час від часу навідувалися до печер, де окремо мешкали жінки з дітьми, і вибирали ту, яка подарує їм ніжність цієї ночі. Обраниця на ранок отримувала найбільший шматок м’яса або шкуру, яка не дасть замерзнути вночі.

Сучасні дівчата, коли чепуряться перед дзеркалом, підсвідомо виконують ритуал первісних предків, які прикрашали себе мушлями і соком з розчавлених ягід. Коли на першому побаченні чоловік підносить дівчині подарунок і веде її до ресторану, він також чинить як первісна людина. Люди кам’яної доби вважали, що сита та обігріта жінка буде більш лагідною та піддатливою в сексі.

Sex Stone age
Реконструкція сімейної групи неандертальця. Джерело: Chicago, U.S.A .: Field Museum of Natural History / Internet Archive Book Images

Доба незнайомок

У середньому палеоліті, 300 тисяч — 35 тисяч років тому, зі стада виник рід, а людина постала в своєму сучасному анатомічному вигляді. Громада розміром від 20 до 140 людей була об’єднана родинними зв’язками, і правили в ній, швидше за все, жінки. На зміну проміскуїтету приходить екзогамія — сексуальні стосунки між членами одного роду заборонені.

Брати «дружину» або «чоловіка» дозволялося лише ззовні, тому сусідні первісні родини намагалися товаришувати. Потім з родів виникнуть племена, а з племен — народи. На це були свої причини:

  • люди стали помічати, що від зв’язку з родичами з’являються діти з відхиленнями;
  • стародавня людина розвинулася в емоційному плані і стала чіткіше виділяти власне «я», почалися ревнощі;
  • рід мав налагодити зв’язки з сусідами заради обміну, взаємодопомоги та захисту.

Крім того, чоловіки продовжували займатися полюванням і часто на десятки, а іноді й сотні кілометрів віддалялися від місця своєї стоянки. Під час таких походів мисливці зустрічалися з іншими родинами, старійшини яких пропонували їм вступити в інтимний зв’язок з місцевими жінками. Подібна практика довгий час зберігалася у чукчів, народів Тибету, аборигенів Австралії. Виникала сувора обрядовість і система соціальних заборон. Для підтримки порядку порушників карали.

Hammer Films
Кадр з фільму «Мільйон років до нашої ери» / Hammer Films, 1966 рік, режисер Дон Чеффі. Фото: INPLUS / East News

Таємниця «червоної трійці»

В околицях чеського міста Дольні-Вестонице у груповій могилі археологи виявили один жіночий і два чоловічих скелети — цим людям було від 17 до 23 років. У науку вони увійшли як «червона трійця»: їхні кістки були посипані вохрою. Вік знахідки 26 тисяч років, а дивовижна вона тим, що після смерті в геніталії одного з чоловіків увіткнули кремнієвий ніж, іншого — дерев’яний кілок.

Жінка лежала посередині чоловіків. Руку лівого трупа поклали над вагіною жінки. Тіло повернули так, немов він дивиться на неї з жадобою. Рука жінки переплетена з рукою чоловіка праворуч, ніби між ними тісний зв’язок.

Багато вохри було насипано на лобок жінки і голову чоловіка зліва, в яку також встромили вовчі зуби. Дослідження виявило, що трійця померла раптово, а поховали її менш ніж за годину з моменту смерті. Вчені понад 60 років намагаються розгадати таємницю цього поховання. Швидше за все, трійця порушила первісний закон і її покарали. У самому обряді поховання є певна театральність, яка мала донести до інших людей наслідки порушення табу.

Mass grave
Поховання «червоної трійці» в околицях чеського міста Дольні-Вестонице. Фото: Public Library of Science / CC BY 4.0
Triple Burial at the Upper Paleolithic Site of Dolní Věstonice
Реконструкція поховання «червоної трійці» в Антропологічному павільйоні Моравського музею в Брно, Чехія. Фото: Thilo Parg / CC-BY-SA-3.0

Шлюбні сходини

Рід, який жив за принципом «все спільне», знеособлював людину. Потреби громади були важливішими за особисте бажання окремого члена первісного колективу. Для продовження роду практикували шлюбні сходини між двома і більше сусідніми родами. Учасники зустрічалися на спеціальних територіях, де й займалися сексом один з одним. Така практика робила первісний шлюб за своєю суттю груповим.

Ймовірним місцем таких зустрічей могла бути 5-метрова печера в Баварії, стіни якої прикрашені еротичними малюнками. У ній є природні скам’янілості, що нагадують чоловічі геніталії. Німецький археолог Бернгард Гек, який досліджував знахідку, зазначив, що «люди кам’яного віку вважали печеру сакральною; можливо, там відзначали свята родючості або проводили певні магічні ритуали». Схожі печери виявлені у Франції та Іспанії.

Відлуння практики шлюбних зустрічей можна відшукати в язичницьких традиціях Київської Русі, в гуляннях молоді сусідніх сіл на Івана Купала, Масляну і Коляду. У святкові дні відбувалося пом’якшення суворих звичаїв, рамки заборон стиралися, хлопці й дівчата отримували свій перший сексуальний досвід і підшукували пару на майбутнє.

У ескімосів Гренландії теж був подібний звичай. Кілька разів на рік чоловіки і жінки виїжджали в поля, ставили намети і в повній темряві займалися в них груповим сексом. Діти, народжені після цієї ночі, вважалися законними. Такий звичай допомагав родам оновити кров в умовах нечисленності населення острова. Європейські переселенці охоче перейняли традицію і аж до 20 століття практикували її.

Палеонтологічна реконструкція Елізабет Дейніс. Джерело: Public Library of Science Blog / CC BY 4.0

Уже в 12 столітті автори писали: «Кохання навіть людину грубу й неосвічену змушує сяяти красою». Перевірте свої почуття 31 законом середньовічного кохання

Свята закінчуються

Предки були знайомі й з мастурбацією. Під час розкопок у Німеччині біля міста Ульм археологи виявили реалістичні фалоімітатори, зроблені з каменю. Вік знахідок не менше 28 тисяч років, і, як стверджують фахівці, ці приладдя не завжди використовувалися в ритуальних цілях. Адже в той час з родючістю асоціювалися жіночі статеві органи.

Археологиня Петра Кісельбах тримає в руках кам’яний фалос, виявлений в печері району Альб-Дунай, Німеччина. Вік знахідки не менше 28 тисяч років. Фото: Stefan Puchner / dpa / East News

Американський археолог Тімоті Тейлор в інтерв’ю газеті The Times сказав, що подібні речі знаходять часто і всюди. Первісні люди активно використовували секс-приладдя, практикували фетишизм. Доказом цьому можуть бути статуетки венер палеоліту, яких знайдено понад 200.

З появою венер, а найбільш ранній з них 35 тисяч років, пов’язують початок матріархату. Статуетки з вираженими жіночими геніталіями, часто великими стегнами і грудьми — атрибути соціально складного і збільшеного роду-племені. Кількість людей зростає, сексуальні відносини розвиваються.

А потім з’являється це кляте сільське господарство.

Поділися історією

Facebook Telegram Twitter