Коруни, усерязі, колти. Найкращі друзі дівчат до появи діамантів
Сережки в скронях, гривні, ароматичні підвіски. Бажано побільше — володарку мають бачити здалеку. До Дня княгині Ольги WAS і ювелірний дім SOVA розповідають, як свою красу підкреслювали жінки зі шляхетних сімей Русі.
Наприкінці 9 століття на землі східних слов’ян приходять скандинавські розбійники і торговці — варяги. Місцеві племена не встигли до цього часу створити власну державу і потрапили під владу краще організованих чужинців. Конунги
з часом стали князями.
Варяги приїжджають з дружинами, а ті впроваджують на Русі північну моду. У княжих могилах і скарбах знайдено безліч не типових для слов’ян прикрас. У 10 столітті налагоджуються контакти з Візантією. З’являються прикраси з золота, завозять срібло, ювелірні вироби стають різноманітнішими.
Коруна незаміжньої
До заміжжя можна було експериментувати з головними уборами та зачісками. Дівчата показували своє волосся, розпущене або заплетене в косу. Прикраси на волоссі визначали соціальний статус. Прості дівчата надягали на чоло й кріпили на потилиці вузьку пов’язку з льону або вовни — вінок. Забезпечені могли дозволити собі вишиту парчу, вінок з металевих бляшок або навіть зі срібла.
Мрією кожної модниці була дизайнерська діадема — коруна. Це масивний вінок з жорсткою основою. Околицю обтягували тканиною, вишивали візерунки кольоровими нитками, прикрашали намистинами і металом. Аби не натирала, під коруну часто підкладали валик.
Нам точно відомо, як виглядала ця прикраса. У рукописному «Ізборнику» 1073 року зодіакальний символ Діви зобразили з коруною на голові, а 1900 року під час розкопок в селі Сахнівка поблизу Канева археологи виявили візантійську золоту коруну 12–13 століття. Сім її пластин прикрашені емаллю, а на центральній зображено Олександра Македонського.
Після весілля дівчина ставала мужаткою. Волосся тепер доводилося ховати під кічкою
, шию прикривали наміткою чи повоєм
. Дружини показували волосся тільки чоловікам, тому доводилось прикрашати тканину головного убору, без якого ніколи не з’являлися перед чужими людьми.
Скроневі кільця
Традиційну візантійську прикрасу — сережки — на Русі носили рідко, але не тільки жінки. Константинопольський хроніст Лев Диякон наприкінці 10 століття записав, що сережку у вусі мав князь Святослав Ігорович.
Популярнішими були скроневі прикраси. Такі кільця знаходили ще в грецьких могильниках бронзової доби, в Мікенах і Трої. Згодом манеру прикрашати скроні запозичили слов’яни. У 10 столітті скроневі кільця на Русі носять всі жінки і за будь-якої нагоди. Дівчата кріплять їх прядками волосся за вухами, тому прикраси називають усерязями («усі» — вуха). Жінки прикрашають кільцями кічки й хустки.
Спіралеподібні, ромбовидні, семилопатеві, браслетоподібні, тринамистинові — за формою кілець можна було дізнатися про походження дівчини. Тільки S-подібні прикраси були поширені у всіх слов’янських племен. Такі знаходять у могильниках 8–12 століть, розкиданих по теренам від сучасної Словенії до центральної Росії.
Проста дівчина могла дозволити лише дротові кільця, прикрашені намистинами. Дорожчі моделі виплавляли з міді або заліза. Багаті мешканки великих міст — Києва, Новгорода, Суздаля — носили усерязі зі срібла. Це була повсякденна прикраса, тож золоті не носили навіть княгині.
Ароматичні колти
У 11 столітті, швидше за все як модифікація найважчих скроневих прикрас, виникають колти. Порожні підвіски кріпилися до головних уборів ремінцями або ланцюжками. Прикрашали їх ажурними візерунками — емаллю, сканню і філігранню. Всередину могли покласти тканину, просочену ароматичною олією.
Колти зазвичай робили з дорогоцінних металів, але в 13 столітті з’являються вироби зі сплаву олова та свинцю. Так задовольняли запити городянок, які бажали носити прикраси «як у княгинь», але з дешевших матеріалів.
На початку 20 століття цукрозаводчики Терещенки спонсорували розкопки, які на Старокиївській горі
вів дослідник трипільської культури Вікентій Хвойка. Археолог-самоук розкопав язичницьке капище, княжий палац, руїни Десятинної церкви, ремісничі майстерні і масове поховання вбитих монголами киян. Серед найгучніших знахідок — цегла із зображенням тризуба, символа князя Володимира, і золоті колти 9–10 століть. Можливо, їх носила сама княгиня Ольга?
Після розкопок колекцію Терещенків поповнили півтори тисячі предметів 11–13 століть. Коли Хвойка знову попросив грошей на розкопки в Черкаській області, йому не відмовили. Так спонсори одержали ще 250 прикрас, серед яких були шестипроменеві срібні колти, колт з грифонами і золотий колт із зображенням птаха. Тоді ж було знайдено коруну з портретом Олександра Македонського.
Гривні й ланцюги
Гривня спочатку була шийною прикрасою. Подібні знаходять по всій території розселення слов’ян. Жінки з вищих верств суспільства намагалися придбати гривні з білону, сплаву срібла й міді. Так само, як за скроневими кільцями, за гривнями можна визначити походження власниці. Бувають гладкі, звиті, кручені.
Дорогоцінні ланцюги були складнішим виробом, а тому з’явилися пізніше. У новгородських берестяних грамотах згадується ціна золотого ланцюжка — 2 рублі. Це вартість 400 білячих шкурок.
Іпатіївський літопис описує події 1288 року: І [князь волинський Володимир Василькович] роздав бідним майно своє все — золото, срібло, каміння коштовне, і пояси золоті отця свого, і срібні, і своє, що після отця свого придбав був, — все він роздав. І тарелі великі срібні, і кубки золоті та срібні сам він перед своїми очима побив і перелив у гривні; і ланцюги великі золоті баби своєї [Анни] і матері своєї [Олени], — все перелив і розіслав милостиню по всій землі.
Краса на Русі вимагала фізичної праці: шляхетні жінки могли носити на собі прикраси загальною вагою в кілька кілограмів. З того часу ювелірні вироби стали більш витонченими. Тепер вони підкреслюють не багатство, а гарний смак. Тренди ювелірного дизайну, на щастя, більше не диктує Візантія. SOVA — ближче.