Тест Чи завалите ви ЗНО з історії України? (спойлер: так)
Український центр оцінювання якості освіти оприлюднив підсумки ЗНО 2018 року. У звіті зазначено, що близько 60 % учасників зовнішнього незалежного оцінювання мають «лише фрагментарні знання історичних дат, термінів, понять, подій, процесів». У цьому тесті WAS зібрав 10 запитань з історії України, які виявилися найскладнішими для школярів. Спробуйте на них відповісти.
Яку особливість економічного розвитку УРСР у 1970-ті – на початку 1980 років підтверджено даними, наведеними в уривку документа?
«У республіці, на яку припадало 2,6 % території СРСР, було побудовано майже 40 % атомних енергоблоків, продукувалося близько 40 % усієї радянської сталі, 34 % вугілля, 51 % чавуну. Частка промисловості, що працювала на споживчий ринок, становила 29 %, тоді як у розвинених країнах цей показник сягав 50–60 % і більше».
(Правильно відповіли 35,7 % учасників ЗНО)
«Деформована структура розміщення продуктивних сил склалася фактично ще в довоєнні п’ятирічки, коли на підставі аналізу наявних природних ресурсів союзним центром було вирішено зробити акцент на першочерговий розвиток у республіці таких галузей, як вугільна промисловість, чорна металургія, важке та електротехнічне машинобудування. У 60–80-х роках ці галузі отримали новий імпульс, відбувся інтенсивний процес прирощення потужностей, що ще більше посилило деформованість економіки України».
(Джерело: підручник О. Д. Бойка «Історія України»).
Яка з ікон, зображених на фото, належить пензлю О. Горошковича?
(Правильно відповіли 34,3 % учасників ЗНО)
Пензлю галицького художника 16 століття Олексія Горошковича належить друга зліва ікона, яка зображує сцену Успіння Богородиці.
У результаті скасування панщини на західноукраїнських землях селяни були змушені...
(Правильно відповіли 28,5 % учасників ЗНО)
Селянська реформа 1848 року в Австрійській імперії надавала селянам право власності на орну землю, але не регулювала ліси і пасовища. Тому ці території поміщики продовжували вважати своїми. За співкористування (сервітут) лісами і пасовиськами селяни мали платити відробітками або грошами.
Розгляньте агітаційний плакат часів утвердження тоталітарного режиму в Україні (1929–1939 років) і виконайте завдання. Що дає змогу визначити плакат?
(Правильно відповіли 24,9 % учасників ЗНО)
Україна була важливим плацдармом для проведення індустріалізації в СРСР, оскільки тут містилися основні вугільні родовища і підприємства металургії. У першій п'ятирічці 400 з 1500 промислових підприємств передбачалося спорудити саме в Українській РСР. Робоча сила для них з'являлася завдяки урбанізації — переселенню мешканців селищ до міст.
Що об’єднує діячів, зображених на фото?
(Правильно відповіли 22,9 % учасників ЗНО)
На фотографіях зображено історика Володимира Антоновича, фольклориста і автора слів до гімну України Павла Чубинського, історика Михайла Драгоманова. Всі вони в 1860-х роках були членами товариства «Громада».
Яка партія мала найбільшу підтримку населення Наддніпрянської України в 1917 році?
(Правильно відповіли 20,2 % учасників ЗНО)
Українська партія соціалістів-революціонерів була популярною насамперед серед селян. Підтримувала територіальну автономію України й націоналізацію землі. Гасло «Земля — народові без викупу» забезпечувало УПСР міцну народну підтримку.
Хто вперше обґрунтував потребу здобуття політичної незалежності України?
(Правильно відповіли 18,7 % учасників ЗНО)
Юрист Юліан Бачинський обґрунтував потребу здобуття політичної незалежності України 1895 року. Активіст галицької Русько-української радикальної партії вважав, що це є головною передумовою соціально-економічного та культурного розвитку країни. «Вільна, велика, політично самостійна Україна, одна, нероздільна від Сяну по Кавказ!», — проголошував Бачинський.
Об’єднання українських наукових, літературних й освітніх сил, визначення поля їхньої діяльності в результаті пожвавлення культурно-освітнього руху під час подій «Весни народів» мало бути здійснено...
(Правильно відповіли 17,3 % учасників ЗНО)
Перший просвітницький з'їзд Галичини «Собор руських учених» відбувся 1848 року у Львові. Учасники обговорювали охорону пам’яток історії та культури, необхідність народного просвітництва, сперечались про розвиток української літературної мови.
Якою цифрою на картосхемі позначено території, що ввійшли до складу Російської імперії в результаті російсько-турецької війни 1787–1791 років?
(Правильно відповіли 15,3 % учасників ЗНО)
Війна розпочалася 1787 року через бажання Османської імперії повернути Крим, втрачений у війні 1768–1774 років. Перемоги генерала Суворова, успіхи австрійських союзників і грецьке повстання в турецькому тилу принесли перемогу Російській імперії.
За результатами війни був укладений Ясський мирний договір. Катерина II закріпила за собою Крим, а також одержала землі між річками Південний Буг і Дністер разом з Очаківською фортецею.
Що було характерним для розвитку української культури в другій половині 19 – на початку 20 століття?
(Правильно відповіли 13,7 % учасників ЗНО)
На другу половину 19 – початок 20 століття припадають робота композитора і диригента Миколи Лисенка, виступи оперної співачки Соломії Крушельницької. У цей період відкриваються оперні театри у Києві та Львові, львівський музичний інститут, музичні школи у великих українських містах.
Історію України ви знаєте як середній школяр. Тобто, погано
Вам будуть раді в будь-якому університеті України. Бо всі вони посередні
Ви — співробітник Інституту історії України. Або махлювали