Тест Чи довіряєте ви історичному кіно
Будь-який історичний фільм завжди викликає масу суперечок про достовірність. Ніхто не знає, де та межа, за якою автори стрічки вже не можуть дозволити собі фантазію і вигадки.
До художнього фільму на історичну тему вимоги менші, ніж до документального. Але часом творці навіть касового й серйозного кіно нахабно водять вас за ніс, припускаючись грубих історичних помилок. WAS пропонує перевірити, як часто кіно вдається ввести вас в оману.
* Ми вибрали фільми і серіали останнього десятиліття, які ви напевно дивилися. Лише фільм «Царство небесне» про хрестовий похід трохи старше — 2005 року. Він просто дуже подобається автору теста.
«Собібор», 2018 рік
Прибувши в табір, головний герой — радянський офіцер-єврей Олександр Печерський — знімає штани і показує обрізання, щоб довести іншим в’язням, що він теж єврей. Чому цей епізод — вигадка сценаристів?
Табір «Собібор» був частиною операції «Рейнхард» зі знищення польських євреїв і ромів. Серед в’язнів табору були тільки євреї, військовополонених росіян або слов’ян взагалі туди не відправляли. Печерському не потрібно було нічого доводити.
«Лють», 2014 рік
Бред Пітт грає американського танкіста Дона Коллієра. Дія фільму відбувається в квітні 1945 року. Що не так з Коллієром на цьому кадрі?
В руках у Коллієра німецький автомат StG 44. У квітні 45-го у американців не було проблем зі зброєю, не було потреби користуватися трофейною. Але навіть якщо припустити, що Коллієру німецький ствол просто сподобався, не зовсім зрозуміло, де він брав для нього патрони калібру 7,92×33 мм в достатній кількості.
«Інтерв'ю», 2014 рік
Комедійний бойовик про протистояння американських журналістів і диктатора КНДР Кім Чен Ина не можна назвати серйозним історичним кіно. Зате у фільмі звучать деякі з реальних титулів Кіма. Якого титулу в нього немає?
Перші три титули Кім носить з гордістю. А ось четвертий ми не вигадали. Це частина титулу колишнього диктатора Уганди Іді Аміна.
«Царство Небесне», 2005 рік
Фільм описує боротьбу Єрусалимського королівства і султана Саладіна 1187 року. Головний антигерой — хрестоносець і майбутній король Єрусалиму Гі де Лузіньян, хоча у фільмі він зображений лицарем-тамплієром, яким ніколи не був. Але якщо вже його зробили храмовником, то треба було дещо підправити й в його зовнішньому вигляді. Що саме?
Статут Ордена лицарів Храму приписував лицарям носити бороду і вуса (a la barbe et as grenons), але голити або коротко стригти волосся. Звичайно, в поході лицар міг трохи зарости. Але красуватися з такою шевелюрою — навряд.
«Темні часи», 2018 рік
Фільм присвячений Вінстону Черчиллю і вступу Британії у Другу світову. В одному з епізодів король Георг кличе до себе Черчілля і пропонує йому стати прем’єр-міністром. А кандидат у прем’єри при цьому жартує і вдає, що не знає про що мова. Було таке?
Абсолютна правда. Ось як згадував цей момент Черчілль у своїх мемуарах: «Мене негайно провели до короля. Його величність прийняв мене дуже люб’язно і запросив сісти. Кілька секунд він дивився на мене допитливо і лукаво, а потім сказав: „Думаю, вам не відомо, навіщо я послав за вами?“ Приміряючись до його тону, я відповів: „Сір, я собі ради не дам навіщо“. Він засміявся і сказав: „Я хочу просити вас сформувати уряд“. Я відповів, що, звичайно, зроблю це ».
«Таємний щоденник Симона Петлюри», 2018 рік
Цей фільм лаяли багато, як за загальну низьку якість, так і за дивні помилки в формі й одязі героїв. Ось, наприклад, польський маршал Юзеф Пілсудський. Чого не вистачає на його погонах?
Фотографій Пілсудського при повному параді дуже багато. І на всіх чітко видно, що на погонах у нього схрещені булави.
«Смерть Сталіна», 2017 рік
Фільм є безумовною фантазією, але його автори дуже недбало обійшлися з посадами учасників боротьби за крісло вождя. У кого на момент смерті Сталіна 1953 року була нижча посада?
Автори комедії зберегли за персонажами їх посади, які вони насправді не займали. Берія пішов з поста керівника НКВС 1946 року. Молотов перестав бути міністром закордонних справ 1949 року. Жуков на той момент був в опалі, служив всього лише командувачем Уральським військовим округом.
«Заборонений», 2019 рік
В одному з епізодів головний герой — український поет Василь Стус — намагається врятувати палаючу людини, яка підпалила себе на знак протесту проти введення радянських військ до Чехословаччини. Правда чи вигадка сценаристів?
5 листопада 1968 року прямо на Хрещатику в Києві зі словами «Геть окупантів!» і «Хай живе вільна Україна!» підпалив себе колишній боєць УПА Василь Макух. Він помер через кілька днів у лікарні. У нас немає жодних відомостей про те, що Стус був свідком цього.
«Крижана людина», 2017 рік
Фільм реконструює життя і смерть реального чоловіка, який жив приблизно 5300 років тому. Його крижану мумію знайшли в австрійських Альпах 1991 року та назвали Етці. Творці фільму досить точно передали зовнішній вигляд Етці, але фільм не ідеальний. Що не так з цією сценою з фільму?
Жінка цілком могла бути такою, а татуювання були й у Етці. А ось в плані архітектури кіношники потрапили в поширену пастку. Чомусь заведено вважати, що наші давні предки в той час не могли побудувати будинок або чум без дірок у стінах. Хоча вони в такому будинку давно б застудилися і померли.
«Дві королеви», 2018 рік
Фільм розповідає історію католички Марії Стюарт і протестантки Єлизавети Тюдор. У ньому є одна глобальна фантазія. Яка?
В реальності Марія і Єлизавета ніколи не зустрічалися, що не заважало їм боротися за престол. Сцена їхньої зустрічі — одна з найбільш емоційних і важливих для фільму. Її вигадали сценаристи.
«Вікінг», 2016 рік
Сценаристи фільму взяли події з «Повісті временних літ» і сильно перемішали. Так, майбутнього князя Володимира вмовляє вступити в боротьбу з братом Ярополком воєвода Свенельд. Але згідно з літописом ...
Згідно з «Повістю временних літ» і Новгородським літописом молодшого ізводу, Свенельд служив при князеві Ігорі, потім при Святославі, а потім у Ярополка. Про його взаємини з Володимиром, якщо такі були, нічого не відомо.
«Орел дев'ятого легіону», 2011 рік
Багато глядачів фільму звернули увагу на еседи — кельтські колісниці. На думку авторів фільму, вони були оснащені гострими косами, які рубали піхоту противника. Схоже на вигадку, а ви як думаєте?
Кельти дійсно використовували колісниці, але не для таранного удару, а як тачанки. Двоє людей в екіпажі, один швидко кружляв навколо противника, а другий закидав дротиками. У разі необхідності екіпаж покидав колісницю і вступав у бій пішим порядком. Про коси й таранні удари нам нічого невідомо.
Але цікаво, що самі римляни в це вірили. Можливо, уявлення про колісниці з косами вони почерпнули з «Анабасис Кіра» давньогрецького історика Ксенофонта. Правда, там мова про подорож на схід, а не до Британії. Але чутки про бойові колісниці з косами серед римлян ходили та зустрічаються в джерелах.
«Величне століття». 2011–2014 роки
Навіть якщо ви переглянете всі епізоди цього турецького серіалу про Роксолану та період жіночого султанату в Османській імперії, ви не станете крутим османістом. У ньому дуже багато вигадки. Що явно зайве в цьому кадрі?
У палаці Сулеймана Пишного не було столів. Султан працював і обідав серед подушок і килимів. А глобус, до речі, цілком міг бути. Більш того, в ісламському світі вони були поширені навіть більше, ніж в Європі.
«Вікінги», зараз знімають 6 сезон
Автори не приховують, що на історичні факти лише спираються, а сюжет створюють свій. Про головного героя Рагнара Лодброка нам мало відомо. А ось про його сина — Бйорна Рагнарссона — куди більше відомостей. До речі, ми правильно написали його ім’я?
У стародавніх скандинавів не було прізвищ, тільки патроніми, по батькові. І особисті прізвиська. Лодброк — це прізвисько Рагнара, яке зазвичай переводять, як «Шкіряні Штани» або «Долезнаменний». Його сина звали, відповідно, Бйорн Рагнарссон на прізвисько Залізнобойкий. Все правильно, хоча автори серіалу пару раз назвали Бйорна Лодброком.
«Крути 1918», 2019 рік
Командир Червоної гвардії Муравйов дзвонить на станцію «Крути» прямо з вагона свого бронепоїзда, а між Києвом і ставкою маршала Фоша у Франції відбувається пряма телефонна розмова. Правда чи вигадка?
У Муравйова було два бронепоїзди, але таких шикарних як у фільмі, ще й з телефонним зв’язком — не могло бути. Навіть найсучасніший із технічної точки зору того часу бронепоїзд Троцького був оснащений тільки телеграфом, а не телефоном. Припущення про прямий телефонний зв’язок України та Франції 1918 року — абсурдне в принципі.
Вірите в Джокера і Захара Беркута
Проведіть роботу над помилками, інакше ми пошлемо за вами вікінга у рогатому шоломі
Вас не заткнути під час фільму. Не зупиняйтеся, вдосконалюйте скепсис!
Вчили історію по книгам, а не по фільмам. Ви — великий молодець!