Тест Чи добре ви знаєте скіфів?
Скіфи — одні з найкращих воїнів античності, вони перемагали навіть персів та македонян. Але писемності після себе не залишили, тому інформацію про них доводиться черпати у грецьких авторів та з археологічних досліджень. Втім, сучасній науці відомо багато про скіфську зброю, військову справу та побут.
А що Ви пам’ятаєте про скіфів? Перевірте свої знання в тесті, який WAS підготували спільно з компанією «Ібіс».
Почнемо з простого. Скіфський меч від 35 до 60 см з двосічним лезом, яке наприкінці звужується трикутником. Називається він…
Акінак, звісно. Цим словом називали скіфські мечі давньогрецькі автори, починаючи з Геродота. Хоча існує і точка зору, що це не зовсім вірно. Просто греки не бачили різниці між перським мечем — акінаком — і схожими на нього скіфськими мечами. Але ніякого іншого терміну для скіфських мечів у нас немає, тому «акінак» лишається загальновживаним.
Акінак Ви сьогодні не купите, але можете вибрати один із ножів на всі випадки життя від SKIF.
Піхви скіфських мечів до нас не дійшли, археологи їх майже не знаходять. Чому?
На жаль, дерево не зберігається так довго, як метал. Археологи знаходять лише фрагменти скіфських піхов, найчастіше — закінчення, які виготовлялись з металу чи кістки. Хоча бувають і масштабніші знахідки.
Скіфський орнаментальний стиль зображень, які зустрічаються на предметах побуту, прикрасах, ножах, деталях вуздечного набору та зброї, називається…
Саме по собі зображення тварин в ту епоху існувало в різних культурах, і скіфи не були винятком. Але в них були свої особливості стилю. Тварини майже завжди зображалися збоку і в русі — сцени, зображені на скіфських прикрасах, досі вражають своєю динамічністю. Скіфський звіриний стиль вплинув на мистецтво багатьох сусідніх народів.
Згідно з низкою римських та візантійських джерел, 331 року до н. е. скіфи розгромили македонського полководця Зопіріона в Причорномор’ї. При цьому скіфи не були початковою ціллю походу македонян, а просто прийшли на порятунок до своїх союзників…
Метою Зопіріона було захоплення грецьких колоній Причорномор’я. Він встиг підкорити Тіру та Ніконій і якраз штурмував Ольвію, коли на підмогу своїм торговим партнерам прибула армія скіфів. Македоняни почали відступати й були розгромлені, а Александр Великий, який тоді воював поблизу Каспія, поринув у печаль через провал свого підлеглого.
Прямо як скіфи прийшли на допомогу грекам, ніж SKIF допоможе Вам в будь-якій ситуації — у поході, на рибалці чи полюванні.
У 5 столітті до нашої ери Геродот описував побут скіфів і зазначив, що вони вживають наркотики. Мова, швидше за все, про звичайну коноплю. А як саме, згідно з Геродотом, скіфи її вживали?
Це була швидше сауна, ніж лазня. Геродот писав: «Взявши конопляне насіння, скіфи підлазять під повстяну юрту і потім кидають його на розжарене каміння. Від цього підіймається такий сильний дим та пара, що ніяка еллінська парова лазня не зрівняється. Насолоджуючись, скіфи голосно верещать від задоволення».
Є й археологічні підтвердження. В 1930-х роках харківський археолог Сергій Руденко знайшов в одному з Пазирикських курганів на Алтаї повний набір курця: шалашик з повсті та шкіри, сумку з конопляним насінням, посудини типу курильниць та бронзове відро зі згорілим насінням. Так що скіфська знать могла дозволити собі індивідуальні курильниці.
Серед скіфських поховань іноді знаходять жіночі, які свідчать про те, що поховані жінки були пов’язані з військовою справою. Для стародавніх греків саме Скіфія була землею амазонок. Наприклад, за особливостями розвитку скелета можна встановити, що жінка часто стріляла з лука та мала відповідно розвинені м’язи. А як встановили, що ці жінки їздили верхи?
Вершників скіфи ховали у характерних позах. Крім того, в похованнях лишали деталі кінської збруї та чашу з кістками коня — залишки від поминальної тризни. Так що міфи про амазонок — це зовсім не міфи. За визначенням Геродота, «кожен скіф — кінний лучник».
Скіфи вірили у свого першопредка на ім’я Таргітай, у якого було троє синів — Ліпоксай, Арпоксай та Колоксай. Від яких, своєю чергою, ведуть свій рід царські скіфи, скіфи-кочовики та скіфи-землероби. Геродот розповідає, що Таргітай був сином Зевса та річки…
Дніпро або Борисфен, як його називали греки. Геродот описав три легенди про походження скіфів, які суперечать одна одній. Згідно з цією легендою скіфи — місцеве плем’я, яке утворилося на берегах Дніпра. Інші легенди, як і археологічні знахідки, свідчать про те, що вони прийшли з Азії.
Наскільки зараз відомо науці, у скіфів не було писемності. А розмовляли вони, схоже, скіфськими мовами, які були частиною східно-іранської групи. Правда, точно встановити географію використання мов зараз неможливо. Із сучасних мов найближчою до скіфської вважається…
Пращурами сучасних осетинів вважається споріднене зі скіфами та сарматами плем’я аланів, яке з кінця 4 століття розділилось. Частина аланів вирушила на захід в рамках Великого переселення народів і розчинилася серед народів Європи. Інша група аланів лишилася на Кавказі.
На гербі однієї з областей України є зображення тварини, перемальоване з золотих прикрас, знайдених 1763 року під час розкопок Литої Могили в похованні скіфського вождя. Про яку область йде мова:
З 1998 року на гербі Кіровоградської області зображений степовий орел на червоному іспанському щиті. Орел майже буквально копіює знахідки з Литої Могили.
Сагаріс — це…
Меч-акінак, на думку багатьох істориків, був зброєю статусною і володіти ним могли далеко не всі. Основною зброєю ближнього бою у скіфів, крім списа, була сокира, яка нагадує середньовічний чекан. Такі сокири загалом були поширені на Сході, за Геродотом саме сагарісом було вбито грецького полководця Каллімаха у битві при Марафоні.
Відомі історичні джерела згадують скіфів до 4 століття н. е., після чого про них немає ні слова. Витіснені ще в 3 столітті до н. е., скіфи осіли в Криму, там була їхня остання держава. Як називалася її столиця?
Неаполь Скіфський — саме так столицю пізньоскіфської держави у 2 столітті до н. е. іменував Страбон. Нічого дивного, Neápolis у перекладі з грецької — «нове місто», так що назва італійського Неаполя не є унікальною. За найпоширенішою версією, Неаполь Скіфський розташовувався неподалік від сучасного Сімферополя.
І останнє питання. Згідно з багатьма зображеннями, здебільшого грецькими, скіфи носили фригійський ковпак — витягнуту шапку зі шкіри або шерсті, круглу чи гостроверху. А частиною символу якої сучасної європейської країни він є?
Фригійський ковпак — атрибут Маріанни, діви Свободи та символу Великої французької революції. У тому числі й на знаменитій картині Делакруа «Свобода на барикадах». За однією з версій, це був головний убір каторжників на галерах.