Тест Що ви знаєте про історію олії?
Сьогодні приготування їжі важко уявити собі без олії. І це не дивно, адже людство знайоме з цим продуктом вже багато тисячоліть. Причому, крім кулінарії, люди знайшли олії ще багато застосувань. WAS та Стожар Fusion пропонують пройти тест про історію цього вкрай важливого для людської історії продукту.
Одну з найбільш ранніх знахідок власне олії (6 тисячоліття до нашої ери) здійснили на півночі сучасного Ізраїлю. З чого було зроблено цю олію?
Сліди оливкової олії виявили на стінках керамічного посуду. Хоча насправді стародавні люди, найімовірніше, навчилися давити олію раніше, і швидше за все, не з оливок, а з льону.
У давньоруських поселеннях археологи найчастіше знаходять два види олійних рослин. Які?
Льон та коноплі використовувались також для виробництва тканин, тому були дуже поширеними. Про гарбузи та соняшник жителі Старого Світу дізналися лише після відкриття Америки. А для вирощування кунжуту клімат Давньої Русі був занадто вологим та холодним.
В латинській назві цього виду є слово «звичайнісінький». Про яку рослину мова?
Льон звичайний латиною називається Linum usitatissimum — льон звичайнісінький, що також можна перекласти як «той, що використовується дуже часто». Крім всього іншого, льон вважався лікарською рослиною, ним лікували різноманітні травми та хвороби.
Сучасна медицина, звісно, не використовує льняну олію як лікувальний засіб. Але визнає його корисні якості, зокрема, високий склад необхідних організму жирних кислот.
А де вперше одомашнили іншу важливу олійну рослину — кунжут?
Дані палеоботаніки свідчать, що кунжут походить із сучасної Індії. Звідти він потрапив до Месопотамії, після чого поширився Ближнім Сходом та Африкою.
Купажована олія Стожар FUSION на основі кунжутної олії з додаванням лимона та базиліку додасть досконалості та доречних акцентів смаку Ваших страв.
В китайському трактаті 6 століття нашої ери «Шимінь Яошу» порівнюються кулінарні якості трьох видів олії. Розташуйте їх в порядку від найкращої до найгіршої, на думку автора:
Автор, придворний чиновник імперії Північна Вей, вважав, що найкращу олію для приготування їжі давлять з кунжуту. Олія з перілли (далека родичка м’яти та базиліку) автор вважав гіршою за кунжутну, але кращою за конопляну. Конопляна олія опинилася внизу рейтингу через «поганий запах», проте автор високо оцінював її як пальне для ламп, оскільки при горінні вона не давала диму. Для простих китайців ці кулінарні поради були неактуальними — коноплі повсюдно вирощували для тканини та мотузок, тому конопляна олія була набагато доступнішою.
Рослинні олії, серед іншого, використовували для виробництва фарб. Яка олія найбільше цінувалась художниками епохи Відродження?
Олія, видавлена з волоського горіха, не давала жовтого відтінку, а розведені нею фарби швидко сохли, тому для художників вона підходила найкраще.
Ще горіхова олія має чудові смакові якості. В цьому можна переконатись, спробувавши купажовану олію Стожар FUSION «Суміш перців» на основі олії з волоського горіха.
Серед східних слов’ян існувала традиція «обманювати льон». Як це виглядало?
Льон разом з коноплями був основною сировиною для виробництва тканин. Вважалося, що якщо жінки сіятимуть льон голими, рослина зглянеться: «Ця жінка бідна — в неї навіть сорочки на тілі немає, треба буде пожаліти її і краще вродитись».
Перша модель двигуна внутрішнього згорання від Рудольфа Дизеля працювала на рослинній олії. На якій?
Двигун Дизеля працював на арахісовій олії і під час першого запуску 1893 року, і на Паризькій виставці 1900-го. Хоча спочатку Дизель все ж планував заливати туди нафтове паливо, виявилось, що на арахісовій олії двигун працює не гірше.
Який регіон є головним центром виробництва гарбузової олії сьогодні?
Батьківщиною гарбуза є Америка, але олія з гарбузового насіння стала візитівкою австрійського регіону Штирія. Там гарбузову олію почали виробляти у 18 столітті. Штирійські фермери для цих цілей навіть вивели спеціальний сорт гарбуза, у насіння якого відсутня шкірка.
Щоб скуштувати страви з гарбузовою олією в наш час, в Австрію їхати не потрібно, адже купажована олія Стожар FUSION на основі гарбузової олії з додаванням часнику та базиліку виготовляється в Україні. Цей ароматний букет зробить Ваші страви більш апетитними та пікантними.
В стародавній Індії цю рослину вважали священною, в стародавньому Єгипті її використовували для бальзамування мумій, а в середньовічній Франції існувало повір'я, що від неї в голові заводяться скорпіони. Що це за рослина?
Базилік був поширеним майже у всіх куточках Старого Світу, ставлення до цієї рослини дуже різнилось залежно від місця та епохи. Але якою б поганою не була його репутація, базилік продовжували вирощувати.
Базилік входить до купажованих олій Стожар FUSION на основі кунжутної, конопляної та гарбузової олій.
Що це за жовтувата густа рідина?
Непогано. Лишилося навчитись відрізняти кунжутну від льняної
Чудово! Напевно, з першого погляду зможете відрізнити конопляну від оливкової