Дипломатія фастфуду: гамбургери, хот-доги і піца в міжнародній політиці

Останні кілька сотень років кулінарія та дипломатія щільно йдуть пліч-о-пліч: голови держав вирішують найважливіші питання міжнародної політики під час офіційних обідів або вечерь. «Дайте мені хороших кухарів, і я гарантую вам хороші угоди» — цю фразу після чергового раунду успішних перемовин виголосив відомий французький дипломат Шарль Моріс де Талейран. А міністр закордонних справ Франції, який зберігав свою посаду одразу за трьох режимів, на дипломатії розумівся. При цьому державні прийоми — це не обов’язково про високу кухню. Так, найчастіше на протокольні вечері та обіди дійсно подають найскладніші за рецептурою і технологією приготування страви. Але буває й інакше. WAS разом із Nathan`s Famous розповідає про те, яку роль фастфуд відігравав у міжнародній політиці.

i


Меню для пікніка у Гайд-парку, США, 11 червня 1939 року. Джерело: Franklin D. Roosevelt Presidential Library

Фастфуд для королівського подружжя: як хот-доги вплинули на результат Другої світової війни

11 червня 1939 року, до США з офіційним візитом завітали король Великої Британії Георг VI із дружиною, королевою Єлизаветою. Тоді президентом Сполучених Штатів був Франклін Делано Рузвельт, і британські монархи прилетіли до нього не просто в гості. Світ стояв на порозі Другої світової війни. Сполучене Королівство було налякане могутністю нацистської Німеччини, і Георг VI із дружиною хотіли заручитися підтримкою такого сильного союзника, як США.

Франклін Рузвельт із задоволенням прийняв високопоставлених гостей, але не як зазвичай, у Білому домі: він влаштував для них пікнік у Гайд-парку біля своєї резиденції біля річки Гудзон. На пікнік попросив кухарів подати кілька класичних американських страв. Вірджинський окіст. Копчену індичку. Журавлинний джем. Полуничний шорткейк. Зелений салат. Напої. І… хот-доги Nathan’s Famous.

Президент США Франклін Делано Рузвельт (праворуч) на пікніку з хот-догами в Гайд-парку, Нью-Йорк, 11 червня 1939. Джерело: FDR Presidential Library & Museum
Король Георг VI (ліворуч) на пікніку з хот-догами в Гайд-парку, Нью-Йорк, 11 червня 1939. Джерело: FDR Presidential Library & Museum

Це вважають геніальним піар-ходом американського президента. Уже наступного дня «Нью-Йорк таймс» написала про цю подію так: «Король спробував хот-дог і попросив добавки». Рузвельт добре розумів загрозу війни в Європі та співчував боротьбі проти Гітлера і його союзників, однак настрої американських виборців були переважно ізоляціоністськими: більшість громадян не бажала втручання США у європейські справи. Рузвельт мав для початку забезпечити Британії хоча б просто симпатію американського народу. І йому це вдалося сентиментальні американці розчулювалися від історії з хот-догами і вельможним панством. За спогадами Георга VI, в особистій розмові президент зазначив, що постарається щось зробити з традиційною для США політикою нейтралітету, щоб допомогти Європі в боротьбі з фашизмом. Як відомо з історії, глобальний план Франкліна Рузвельта увінчався успіхом Америка відіграла ключову роль у Другій світовій війні. Тож, як бачите, іноді частування високих гостей фастфудом сильний хід у боротьбі за вплив на свідомість громадян.

Король Георг VI (ліворуч) і Президент США Франклін Делано Рузвельт по дорозі від вокзалу Вашингтон Юніон у Білий дім, 8 червня 1939. Джерело: FDR Presidential Library & Museum

Бургери від Трампа і улюблений фастфуд американських президентів

Фастфуд фігурував на державних прийомах не тільки в ті далекі роки. Буквально у 2019-му тодішній президент США Дональд Трамп, влаштовуючи в Білому домі урочистий прийом для гравців команди з американського футболу «Клемсон Тайгерс», замовив 300 бургерів. Крім них Трампу і його гостям подали нагетси, картоплю фрі, піцу і соуси у срібному посуді все це було замовлено у відомих фастфуд-мережах.

Щоправда, крок був вимушеним: через «шатдаун», блокування роботи уряду США, частина персоналу Білого дому з тих, хто обслуговував офіційні заходи, пішла в неоплачувану відпустку. Ось Трампу і довелося самому замовити і оплатити фастфуд. На зустрічі з футболістами він пожартував, що збирався попросити «першу леді та другу леді» приготувати пару салатів, але врешті-решт зупинився на бургерах, які всі люблять.

Трамп далеко не перший президент США, який має слабкість до фастфуду. Так, Ліндон Джонсон, ще будучи сенатором, зазвичай обідав гамбургерами; Рональд Рейган завжди тримав на робочому столі в Овальному кабінеті упаковку желейних драже; Білл Клінтон, поки не став вегетаріанцем, обожнював чизбургери з халапеньйо. А Джордж Буш молодший узагалі винайшов свій власний вид фастфуду, «чизбургер-піцу». Рецепт простий: усі інгредієнти чизбургера поверх піци «Маргарита».

Президент США Дональд Трамп перед столом з фастфудом у Білому домі, 14 січня 2019 року. Фото: SAUL LOEB / AFP
President-elect Bill Clinton, left, munches on a burger as he rides in a golf cart with Webb Hubbell at the Chenal Valley Golf Course in Little Rock, Arkansas on Saturday, Nov. 7, 1992. Clinton is relaxing after the vigorous campaign. (AP Photo/Doug Mills)

«Заходить Горбачов до піцерії…»

А ось перший і останній президент СРСР Михайло Горбачов навіть знявся в рекламі фастфуду. У 1997 році він став головним героєм ролика американської мережі піцерій. За сюжетом Горбачов з онукою заходить до піцерії, там його впізнають інші відвідувачі; в кінці ролика всі вони встають і підіймають по шматочку піци за колишнього президента, оскільки не було б Горбачова у країні не було б і справжньої піци.

Горбачов погодився на цю зйомку, щоб зібрати гроші на власний некомерційний Міжнародний Фонд соціально-економічних і політологічних досліджень. Скільки саме йому заплатили, ніколи не розголошувалося, але, за оцінками експертів, гонорар склав не менше мільйона доларів у перерахунку на сучасні ціни. Щоправда, Горбачов поставив рекламодавцям умову: він не буде їсти піцу в кадрі. За нього це робить його 10-річна онука Анастасія.

Як бачите, навіть звичні хот-доги можуть відіграти важливу роль у міжнародній політиці та вплинути на результат війни. До речі, сьогодні, щоб скуштувати ті самі хот-доги, якими Рузвельт пригощав Георга VI та Єлизавету, не обов’язково бути королівським подружжям: в Україні з’явилися знамениті американські хот-доги Nathan`s Famous. Їх можна спробувати лише на АЗК SOCAR.

Бренд Nathan’s Famous у себе на батьківщині давно став легендою. Сьогодні тільки у США з’їдають понад 20 мільярдів хот-догів Nathan’s Famous щороку, а серед шанувальників бренду крім Рузвельта були такі знаменитості, як Кері Грант, Едді Кантор, Барбра Стрейзанд і Аль Капоне. Тепер можливість купити хот-доги, рецептура сосисок для яких практично не змінилася з 1916 року, є і у киян, а незабаром хот-доги Nathan’s Famous з’являться на АЗК SOCAR і в інших регіонах України.

Поділися історією

Facebook Telegram Twitter