Як вигадка антиваксера спровокувала епідемію кору

Як вигадка антиваксера спровокувала епідемію кору

У 2012 році в Уельсі розпочалася епідемія кору. За лічені дні зареєстрували майже півтори тисячі випадків. Це було на третину більше, ніж зазвичай хворіло людей… у всій країні! Згодом спалахи кору розпочнуться у багатьох країнах. Це історія про те, як епідемія почалася через одну людину. Ендрю Вейкфілда. Ні, він не є “нульовим пацієнтом”. Він – автор вигадки, ніби від щеплень буває аутизм. І ви досі можете почути цю хибну тезу від антиваксерів.

Вейкфіл на мітингу проти вакцинації у Польщі, 2019 р. Фото: Bladość / CC BY-SA 4.0
Вейкфіл на мітингу проти вакцинації у Польщі, 2019 р. Фото: Bladość / CC BY-SA 4.0

Все почалося зі статті у найшанованішому медичному виданні світу – журналі The Lancet, 1998 року. У ній доктор Вейкфілд стверджував, що вакцина проти кору, паротиту та краснухи може викликати у дітей запалення кишечника та аутизм. Зрозуміло, цю новину швидко підхопили всі засоби масової інформації. Адже ця вакцина – обов’язкова для всіх дітей з 13 місяців.

Лікар стверджував, що він має 12 пацієнтів, яким діагностували розлади аутистичного спектру через якийсь час після щеплення. Він робив висновок, що це не збіг, а причина та наслідок. Першими перелякалися британські батьки та почали масово відмовлятися від вакцинації, що й призвело до жахливих наслідків: давно переможені хвороби повернулися.

Кір – досить важке та заразне захворювання. Один переносник може інфікувати до 18 людей! При цьому ліків від кору не існує, а щеплення – єдиний захист.

У 2006 році помер 13-річний британський хлопчик. Він став першою жертвою кору… з 1994 року! А епідемія кору вибухнула у 2008му, як раз через 10 років після статті, відколи батьки перестали вакцинувати дітей. У листопаді 2008го захворіло стільки ж дітей, скільки 10 років тому хворіли на рік.

Зважаючи на катастрофічні наслідки, журналісти взялися розбирати статтю Ендрю Вейкфілда, з якої все почалося. І те, що вони виявили, шокувало.

Виявилося: ті самі 12 пацієнтів – геть не випадкові діти. Їх приводив до Вейкфілда адвокат Рідчард Барр, який працював на об’єднання антиваксерів. Йому необхідна була видимість медичної експертизи, тому він підштовхував лікаря до потрібних йому висновків та фінансував його роботу. Але Вейкфілд приховував факт співпраці з активаксерами.

Більш того: фактично він фальсифікував результати своїх досліджень, бо брав до уваги не медичні аналізи, а розповіді та гіпотези батьків.

Аж ось з’явилася ще одна цікава деталь: Вейкфілд за 2 роки до виходу скандальної статті зареєстрував власний винахід – тест на виявлення вірусу кору. Журналісти підрахували, що на хвилі попиту на такі аналізи, яку сам Вейкфілд і спровокував, він міг заробити 28 млн фунтів стерлінгів. Отже, він мав прямий фінансовий інтерес змусити людей відмовитися від щеплень!

Ці розслідування допомогли відкликати статтю Вейкфілда, а його – позбавити права бути лікарем. Утім сталося це аж у 2010 році, тож наслідки його грандіозної фальсифікації відчуваються і досі. Рівень вакцинації впав і в Україні. Як наслідок, у 2017-му році зафіксували 100 тисяч випадків захворювання, і понад 40 людей померли.

Науковці мають численні дослідження за участі великої кількості піддослідних щодо причин розладів аутистичного спектру. На сьогодні відомо кілька чинників, що викликають їх, але серед них абсолютно точно немає жодних щеплень.

Поділися історією

Facebook Telegram Twitter