10 фактів про Леоніда Кравчука

10 травня у віці 88 років помер перший президент незалежної України Леонід Кравчук.

Варто згадати цікаві факти про нього — як загальновідомі, так і доволі несподівані.

1. Леонід Кравчук — перший пострадянський президент, який мирно передав владу, програвши вибори.

2. На сторінки преси мабутній президент потрапив у 8-річному віці. У січні 1942 року газета Волинь повідомляла про колядування на користь Українського Червоного Хреста у селі Великий Житин на Рівненщині. «Свідомі діти українського села М. Турченюк і Л. Кравчук заколядували на Український Червоний Хрест 40 карбованців», — зазначало видання.

3. Прізвище президента дало назву ручному візку — «кравчучці». Простий та надійний пристрій став невід’ємним елементом стихійної торгівлі, яка розквітла на початку 1990-х, та й взагалі перетворився на один із символів доби.

4. Найвідоміша цитата Кравчука: «маємо те, що маємо». Достеменно невідомо, де й коли перший президент сказав ці слова. Так само називається одна з книг політика, що побачила світ у 2002 році.

5. Найвідоміший анекдот про Кравчука: почався дощ, охоронець розкриває над ним парасольку, але потреби в ній немає — Леонід Макарович пробіжить між крапельками. Це про його легендарну виваженість, яку одні записували в плюс, інші — в мінус.

6. Ті десятиліття, поки Україна була радянською, за кордоном формально існував уряд Української народної республіки в екзилі — тобто у вигнанні. У 1992 році Микола Плав’юк, президент УНР в екзилі, склав із себе повноваження та передав президентські клейноди (прапор, печатку та Клейнод Івана Мазепи, що вішався на шию) Леоніду Кравчуку. Це символізувало правонаступницство незалежної України від УНР. Однак на реальну політику ця подія не вплинула, та й взагалі лишилася мало ким поміченою.

7. У 1993 році Кравчук здійснив перший мобільний дзвінок в історії країни. Він зателефонував українському послу в Німеччині.

8. Популярний у 1990-х співак Андрій Остапенко-Кравчук взяв собі псевдонім EL Кравчук. Чи то жартома, чи то всерйоз вибір сценічного імені артист пов’язує з прізвищем Леоніда Макаровича: «Ну і, як відомо, у той період президентом нашої країни був Леонід Кравчук. От мені здалося, що це прізвище мало би мені допомогти». Чутки про те, що співак є родичем президента, тоді дійсно ходили.

9. У телепроекті 2007-2008 років «Великі українці» перший президент за результатами голосування посів 51 місце серед видатних співвітчизників всіх часів. Трохи вище за нього — письменник Михаїл Булгаков та маріупольський політик, директор заводу Володимир Бойко, нижче — митрополит Петро Могила та отаман Іван Сірко.

10. В інтерв’ю Леонід Макарович неодноразово заявляв, що позував як натурник для київського пам’ятника Миколі Щорсу. Але дати в цій історії трохи не сходяться. Так, пам’ятник був встановлений у 1954-му, коли майбутній президент вчився у Києві. Однак кінну статую полководця відлили ще у 1951-му, однак комісії, яка приймала роботу, не сподобалася фігура коня. Саме її переробляли ще два роки — а скульптура самого вершника лишилася незмінною. Кравчук у 1951-му ще вчився та жив у Рівному, і позувати в Києві (а сам він каже, що це була довга справа) не міг. Та й скульптор Микола Суходолов, який входив до складу авторської групи, запевняв, що позували тоді інші молоді люди.

Для облкадинки використано фото: The Chancellery of the Senate of the Republic of Poland / CC BY-SA 3.0 pl

Поділися історією

Facebook Telegram Twitter