12 фактів про битву при Марафоні

12 вересня 490 року до н.е. прийнято вважати датою битви при Марафоні між греками і персами. WAS розповідає найважливіші подробиці одного з найбільш відомих боїв в історії.

1. Найранніше джерело інформації про битву – «Історія» Геродота, написана 50 років потому. Однак в 19 столітті на полі бою були знайдені поховання воїнів, які підтверджують факт битви.

2. На початку 5-го століття до н.е. повстали підвладні персам грецькі поліси на узбережжі Егейського моря (сучасна Туреччина). Афіни відправили одноплеменцям-сепаратистам 20 галер з військом, але Персія виявилася сильнішою.

3. У 491 році до н.е. перський цар Дарій відправив посланців у всі незалежні грецькі міста з вимогою підкоритися – надати «землю і воду». В Афінах посланців стратили. В Спарті їх кинули до колодязя, порадивши пошукати землю і воду на дні.

4. У складі перської каральної експедиції 490 року до н.е. був колишній афінський тиран Гіппій. Напередодні він побачив сон про секс з власною матір’ю і уважив це знаком, що йому вдасться опанувати батьківщину. Гіппій порадив персам висадитися в гавані біля міста Марафон, звідки йшов прямий шлях на Афіни.

5. Всупереч легенді, грецькому посланцеві Фідіппіду довелося бігти «марафон» не після, а до битви. Та й дистанція була іншою. Афіни відправили його за 225 кілометрів – просити допомоги у Спарти. Спартанці відповіли, що зможуть воювати лише після закінчення священного місяця, через 6 днів. З цією звісткою Фідіппід побіг назад.

6. Проти 20 000–30 000 персів Афіни і союзні їм Платеї змогли виставити лише 10 000 воїнів. Вперше грекам довелося поставити у фалангу рабів.

7. За традицією, афінським військом по черзі, змінюючись щодня, командували 10 стратегів. Чотири з них передали свої повноваження прибічнику агресивної тактики Мільтіаду – це дозволило йому розпочати битву.

8. Грецька фаланга була вразливою для атак кавалерії з флангів, і в битві при Марафоні їх не було чим прикрити. Перси мали відмінну кінноту, яку чомусь не згадують в описі битви. Швидше за все, перси вирішили не битися при Марафоні і якраз вантажилися на кораблі, щоби висадитися ближче до Афін. Прикривати навантаження залишилася легка піхота – саме її атакували греки.

9. Геродот пише, що під Марафоном вперше в історії фаланга _бігла_ в атаку. Серед легкої перської піхоти було багато лучників, і греки намагалися швидше подолати зону враження стрілами.

10. Мільтіад вишикував фалангу таким чином, аби на флангах було більше рядів, ніж в центрі. Перси традиційно ставили в центр свої найкращі загони, тому там досягли успіху. В цей момент по ним з флангів вдарили греки. За сучасними оцінками, афіняни з союзниками втратили близько 1000 воїнів. Перська армія – 4000-5000.

11. Після перемоги греків у битві почалися перегони за перемогою у війні. Перські кораблі з більшою частиною війська пливли до незахищених Афін. Грецькі воїни після багатогодинної битви побігли на захист рідного міста. Вони встигли. Перси спрямували кораблі додому.

12. Через день після битви до Марафону прийшли спартанці.

Поділися історією

Facebook Telegram Twitter