Кортес — роззява: як конкістадори загубили 2-кілограмовий золотий злиток

1981 року під час будівництва на околиці парку Аламеда у центрі Мехіко один з робітників знайшов 1,93-кілограмовий злиток золота. Його походження лишалось таємницею майже сорок років, але завдяки новим технологіям у науковців нарешті є відповідь він був частиною захопленого іспанськими конкістадорами ацтекського золота.

Після знахідки золотий злиток зберігався в Національному Музеї Антропології Мексики. Аби визначити його походження, спеціалісти Національного Інституту Антропології та Історії Мексики залучили до експертизи доктора фізики Хосе Луїса Рувалькабу з Національного автономного університету Мексики. За допомогою рентгенофлуоресцентного аналізу вчені визначили хімічний склад злитку. Виявилося, злиток має структуру, ідентичну золотим знахідкам з Темпло Майор.

Археологи ще з 1970-х років вивчали хімічний склад ацтекських золотих виробів. Таким чином вони визначили типовий для коштовностей різних періодів вміст золота, срібла та міді. Наприклад, золото з Темпло Майор у порівнянні з золотом з інших регіонів Мезоамерики має найменший вміст міді. За хімічним складом злитка з парку Аламеда дослідники визначили, що він був відлитий у листопаді 1519 — червні 1520 року. Це, а також місце знахідки, навело їх на припущення, що злиток був частиною здобичі іспанських конкістадорів, котрі загубили його під час подій «Сумної ночі».

Золотий злиток з парку Аламеда. Фото: MNA-INAH-CANNON / Archivo digital

Іспанські конкістадори на чолі з Ернаном Кортесом увійшли до ацтекської столиці Теночтитлан 8 листопада 1519 року. Їхні стосунки з місцевими жителями спочатку були достатньо мирними, але почали швидко псуватися, коли іспанці взяли в заручники правителя ацтеків Монтесуму ІІ та захопили його скарбницю. На Кортеса насувалася небезпека і з іншого боку — почавши експедицію в Мексику, він порушив наказ іспанського губернатора Куби Веласкеса, і для арешту Кортеса той в червні 1520 року відправив загін іспанців. Кортес із частиною свого війська вирушив назустріч каральному загону, лишивши місто на свого помічника Педро де Альварадо.

Побоюючись нападу, Альварадо наказав стратити місцеву знать та жерців, але це призвело до зворотного ефекту: ацтеки повстали. Коли Кортес після перемоги над каральним загоном іспанців повернувся до Теночтитлана, його союзники тримали оборону в палаці, оточеному зі всіх боків повсталими ацтеками. Кортес прийняв рішення тікати з міста — ці події й увійшли в історію як «Сумна ніч». Тікаючи, конкістадори прихопили з собою стільки коштовностей, скільки могли, і очевидно, 2-кілограмовий злиток з парку Аламеда вони загубили під час втечі. Підтверджує цю версію й те, що місце знахідки збігається з імовірним маршрутом втечі іспанців.

Цього року у Мексиці відзначатимуть п’ятисоту річницю «Сумної ночі», і злиток — чи не єдине матеріальне свідчення тих подій. Після аналізу його повернули до музею.

Читайте далі про криваві ритуали ацтеків.

Поділися історією

Facebook Telegram Twitter