Ровесники Христа: вчені проростили 2000-річні фінікові кісточки

Фінікова пальма була одним із найбільш ранніх одомашнених дерев — за даними археології, їх вперше почали вирощувати близько 7 000 років тому в Месопотамії. Через кілька тисячоліть фініки вже культивували на територіях від Північної Африки до долини Інду. Тепер науковці змогли проростити шість фінікових кісточок, які 2 000 років пролежали в землі.

В античному світі великою популярністю користувався сорт фініків із регіону Мертвого моря та долини Йордану. Їх цінували за великі розміри, солодкий смак і за те, що вони довго не псувалися. Фінікові плантації в регіоні з’явилися не пізніше 5 століття до нашої ери, вони пережили Візантійську імперію та арабські завоювання. Але до 19 століття плантації не дожили, сорт було втрачено.

2008 року групі вчених під керівництвом Сари Саллон вдалося проростити 1900-річну насінину фініка, знайдену у фортеці Масада під час розкопок в 1960-х. Кісточок із Масади тоді висадили три, дві з них не проросли. Пальму назвали Мафусаїлом — на честь одного з біблійних патріархів, який, за біблійною розповіддю, жив найдовше — 969 років.

Пальми, пророщені зі стародавнього насіння. Фото: Guy Eisner / «Origins and insights into the historic Judean date palm based on genetic analysis of germinated ancient seeds and morphometric studies», Sarah Sallon / CC bY-NC 4.0

Для нового дослідження Сара Саллон відібрала 32 кісточки із сотень, знайдених під час розкопок в Юдейській пустелі з 1963 по 1991 роки. Насінини помістили в спеціальний карантин, і через деякий час шість із них проросло. «Новонароджених» також назвали на честь біблійних персонажів. Дослідники припускають, що кісточки так добре збереглись завдяки місцевим особливостям клімату — високим температурам влітку та низькій вологості.

Автори підкреслюють, що пророщені пальми відрізняються від тих, які культивували на плантаціях у регіоні 2 000 років тому. Річ у тім, що у фінікових пальм є чоловічі та жіночі рослини, й при розмноженні через насіння може не зберегтися сорт. Два тисячоліття тому їх, найімовірніше, вирощували з пагонів — це дозволяє отримати повний генетичний клон рослини.

Пророслі фініки продовжать вивчати. Таким чином науковці сподіваються більше дізнатися про індустрію вирощування фініків у стародавній Юдеї та про історію появи сорту. Можливо, дослідження навіть допоможе сучасним ботанікам вивести нові смачніші сорти фініків.

Читайте далі про фінікові успіхи в анархістському кібуці.

На обкладинці: фінікова пальма. Фото: Balaram Mahalder / CC BY-SA 3.0

Поділися історією

Facebook Telegram Twitter