Де ми були і що робили 50 тисяч років тому

Прагнення змінити місце проживання homo sapiens відчули 100–150 тисяч років тому, коли перші групи сунули до виходу з Африки. Шлях було прокладено, і 50 тисяч років тому люди вже не могли опиратися бажанню звалити із спільної батьківщини. Тоді міграція до Євразії, давно заселеної неандертальцями, стала масовою.

Слідів тих подій лишилося вкрай мало, тож дослідники можуть лише припускати, чому предкам не сиділося на місці.

  • 60–80 тисяч років тому в Африці стався демографічний вибух. Щільність населення в регіонах, де жили люди, різко збільшилася. Не всі з них були готові мати сусідів і воювати за ресурси.
  • Серед причин збільшення популяції був прогрес технологій. У цей час в Південній і Центральній Африці з’явилися знаряддя праці, ефективніші за попередні моделі. Знайдені спеціальні інструменти для розшарування каменю, обробки шкіри і заточування кісток.
  • Маючи кращі знаряддя та зброю, людина тепер могла добувати більше різноманітної їжі в тих землях, де раніше голодувала б. Є докази систематичного вживання риби, птахів, рослин.
  • Вирішальним аргументом до переїзду могла стати погана погода. Під час льодовикового періоду циркуляція води в атмосфері Землі погіршилася — вона замерзла. Через це 30–60 тисяч років тому до Африки прийшла екстремальна засуха.
  • Що не вбивало першу людину, зробило її сильнішою. Під впливом кліматичних, демографічних і соціальних змін розвивалися розумові здібності людини. Може, їй просто стало цікаво, що там, на іншому березі?

Люди, ідентичні нам за анатомією і генами, жили в Саудівській Аравії вже 85 тисяч років тому. Понад це, дослідження нових знахідок в Ізраїлі та Китаї може відсунути час їх розселення аж до 180 тисяч років тому. Однак ті перші екскурсії homo sapiens з Африки провалилися і не лишили сліду в генах сучасної людини. Усі ми походимо від мігрантів, які розпочали маршрут близько 60 тисяч років тому, 40–50 тисяч років тому дісталися Австралії, 30–40 тисяч років тому — Європи, згодом — Америки.

Це був не візит, а колонізація. Як завжди, страждали місцеві мешканці. Коли в Європу прийшли ми, там зникли неандертальці. Людина розумна їх частково асимілювала, більше вбила. Домішка неандертальських генів в нас не перевищує 3 %.

Дарма пішли. В Африці також можна жити непогано.

Поділися історією

Facebook Telegram Twitter