Алане, пробач нас! Видатний вчений-гей з’явиться на 50 фунтах

Восени минулого року Банк Англії заявив про випуск нової полімерної купюри номіналом в 50 фунтів стерлінгів. На аверсі — передній частині купюри — за традицією було зображено портрет Її Величності, а ось право вибирати видатну особистість на реверс надали самим англійцям. Серед більш як 200 тисяч кандидатів був навіть Гаррі Поттер. З них відібрали тисячу. У фінал вийшли астрофізик Стівен Гокінг, епідеміолог Джон Сноу, авторка першого проєкту обчислювальної машини Ада Лавлейс і багато інших знаменитих британських вчених. Фаворитом букмекерів був Гокінг, але 15 липня 2019 року банк оголосив, що на банкноті зобразять математика і криптографа Алана Тюрінг.

При цьому лише 2013 року королівським помилуванням з нього було знято звинувачення в «грубій непристойності» — гомосексуальності. Хоча саме Тюрінг забезпечив британцям перемогу в битві за Атлантику проти нацистської Німеччини.

Алан Тюрінг відомий в першу чергу тим, що 1940 року розробив пристрій, який зміг розшифрувати секретні повідомлення, закодовані німецькою машиною «Енігма». Винахід назвали Turing Bombe. Протягом всієї війни понад 200 таких машин могли розшифровувати по кілька тисяч повідомлень на день. Це дозволяло британцям першими дізнаватися про плани й пересування німецьких армії та флоту. Наприклад, британці заздалегідь знали про плани нападу Гітлера на СРСР.

Після війни Тюрінг працював у Національній фізичній лабораторії над проєктом першої британської ЕОМ. Пізніше він очолив комп’ютерну лабораторію та захопився проблемами розробки штучного інтелекту. 1950 року в журналі Mind опублікували «тест Тюрінга» — емпіричний експеримент, який визначав можливості машини демонструвати розумну поведінку, яку неможливо відрізнити від людської. Також він писав шахові програми і код, який генерував музику на комп’ютері. При цьому кібернетик продовжував працювати на уряд.

 

Алан Тюрінг, 29 березня 1951 року. Фото: National Portrait Gallery, London

Однак всі ці досягнення не допомогли Тюрінгу, коли 1952 року стало відомо про його нетрадиційну сексуальну орієнтацію. Вчений був заручений зі своєю колегою Джоан Кларк, яка знала про його гомосексуальність. Однак фіктивний шлюб не відбувся. Якщо у математика і були інші стосунки, то він їх ретельно приховував.

У січні 1952 року 39-річний Тюрінг закрутив роман з 19-літнім Арнольдом Мюрреєм — давав юнакові гроші, водив на побачення. Але у хлопця були свої мотиви, — після чергової ночі разом, Мюррей із другом пограбували будинок Тюрінга. Даючи свідчення слідчому, Тюрінг розповів про гомосексуальний зв’язок із новим знайомим. Так він сам перетворив себе з жертви на злочинця — тоді в Британії діяла поправка Лабушера, яка криміналізувала гомосексуальність.

Адвокат Тюрінга не виставив жодних доказів проти звинувачень, а брат вченого порадив йому визнати провину і сподіватися на милість суддів. Виявилося, що ця «милість» полягала в тому, що Тюрінг сам зміг визначити собі покарання: хімічна кастрація або тюремний термін. Тюрінг вибрав перше.

Великому математику почали колоти синтетичний естроген — статевий потяг знизився, пропала ерекція, почали рости груди, порушився обмін речовин — здоров’я стрімко погіршувалося. Крім того Тюрінгу заборонили доступ до урядових криптографічних проєктів, навіть звинувачували в шпигунстві — скандал практично зруйнував його репутацію. Хворий і знеславлений вчений довго не протягнув.

8 червня 1954 року 41-річного математика знайшли мертвим у власній квартирі. Згідно з офіційною версією, він наклав на себе руки, отруївшись ціанідом. Цю версію досі намагаються спростувати.

Арнольд Мюррей, який пограбував будинок Тюрінга, вийшов на свободу ще до смерті вченого. Його подальша доля невідома.

Сьогодні репутація Алана Тюрінга повністю очищена, а ухвалений 2017 року «закон Тюрінга» виправдав всіх, кого судили раніше за гомосексуальні стосунки. Таким чином навіть після смерті вчений зробив корисну для суспільства справу.

Читайте далі, чому не всі задоволені Вернадським на 1000-гривневій купюрі.

Поділися історією

Facebook Telegram Twitter