Морські археологи засвідчили правдивість Геродота

На дні Нілу археологи вперше знайшли вантажне судно моделі, описаної Геродотом дві з половиною тисячі років тому. У 5 столітті до нашої ери давньогрецький історик побував у Єгипті, який в той час перебував під перською окупацією. Він описав історію царства, побут і звичаї египтян. Звісно, мандрівнику кинулися в очі технологічні інновації, яких він не бачив удома. Цілий абзац у праці «Історія» присвячено барісу:

Вантажні кораблі єгиптяни будують з аканфи [акація нільська]… виготовляють бруси ліктя в два [≈ 1 метр] і складають їх разом, як цеглу. Ці бруси скріплюють потім довгими і міцними дерев’яними цвяхами. Коли таким чином побудують [остов] корабля, то згори кладуть поперечні балки. Ребер не роблять, а пази законопачують папірусом. На судні робиться тільки одне кермо, яке проходить наскрізь через кіль; щоглу роблять також з аканфи, а вітрила з папірусу. Такі судна можуть ходити проти течії лише за сильного попутного вітру; інакше їх буксирують уздовж берега. За течією судно рухається так: збивають пліт у вигляді двері, обтягують плетінкою з очерету, беруть просвердлений камінь вагою в 2 таланти [≈ 50 кг]. Пліт, прив’язаний до судна канатом, спускають на воду вперед за течією, а камінь на іншому канаті прив’язують ззаду. Під напором течії пліт швидко рухається та тягне за собою за собою «баріс». Камінь, який тягнеться ззаду по дну річки, задає курс. Таких судів в єгиптян дуже багато, і деякі з них мають вантажопідйомність у багато тисяч талантів.

Повний контур судна. Верхня половина моделі — фотомозаїка з досліджених частин. Нижня — області, що ще не були розкопані й відтворені за допомогою дзеркального відображення, Фото: Christoph Gerigk @ Franck Goddio / Hilti Foundation
Археолог оглядає кіль. Фото: Christoph Gerigk@Franck Goddio/Hilti Foundation
Дерев'яний корпус судна. Фото: Christoph Gerigk@Franck Goddio/Hilti Foundation

2000 року французький підводний археолог Френк Годдіо знайшов на узбережжі Середземного моря поруч з гирлом Нілу затоплене портове місто Геракліон. Серед безлічі кам’яних та залізних предметів на дні лежали також 70 дерев’яних суден. Човен № 17 зберігся найкраще і точно збігається з описом Геродота.

Корабель побудували між 664 і 332 роками до н. е. Тисячоліття під шаром піску та мулу майже не пошкодили судно, збереглися 70 % корпусу.

Барельєф, що показує конструкцію єгипетського «барісу». Джерело: Davies, N. de G., 1901−1902

Геродот описував судно трохи менше за розміром. Геракліонське — 28 метрів завдовжки. Наразі це найбільше вантажне судно, яке колись знаходили морські археологи.

Читайте далі, чому гинули іспанські кораблі в Атлантиці.

Поділися історією

Facebook Telegram Twitter