Секс, педофілія, корупція: чи були англійські монастирі гніздом розпусти?

Образ розпусної монашки став популярним ще в пізньому середньовіччі. Але чи дійсно середньовічні монастирі були гніздом гріха? Намагаємось розібратися на прикладі Англії.

Ревізори у святій обителі

До 13 століття католицька церква особливо не контролювала діяльність монастирів. Чи часто ченці та монашки впадали в гріх, ми точно не знаємо — про це майже немає даних. У 13 столітті ситуація змінюється. До монастирів починають регулярно навідуватися з перевірками місцеві єпископи, а записи про перевірки зберігаються  в церковних архівах. Католицька церква унормовує і статути монастирів. 1298 року папа Боніфацій VIII наказує ізолювати жіночі монастирі від зовнішнього світу і забороняє монашкам їх покидати. Історик Джон Тіллотон виявив, що після цього указу повідомлень про сексуальні проступки в монастирях стало набагато більше. Або монашки стали більше грішити, або за ними стали ретельніше стежити.

В Англії легенди про розпусту в монастирях пов’язані з Генріхом VIII та його шлюбами. Відтоді як римський папа відмовився розлучити англійського короля з першою дружиною, почалося створення незалежної англійської церкви. Проти монастирів почали інформаційну кампанію. Реформатори заявляли, що монастирська система перебуває в глибокому занепаді, а монашок та монахів звинувачували в содомії, розпусті та інших гріхах. 1536 року монастирі почали розпускати, а їхнє майно конфісковувати.

Міссенденська розпуста

Історикиня Крістіан Кнудсен з університету Торонто дослідила свідчення про сексуальні проступки монахів та монашок за 1430–1530 роки у двох англійських єпархіях — Лінкольні та Норвічі. На її думку, масштаби розпусти в англійських монастирях були сильно перебільшені під час англійської Реформації. За 391 перевірку єпископи цих єпархій зафіксували 111 сексуальних проступків. Хоча деякі з них явно були роздутими, в правдивості інших дослідниця не сумнівається. Наприклад, у скандалі в Міссенденському абатстві.

1531 року в абатство навідався представник єпископа. Під час візиту він дізнався, що монаха на ім’я Джон Слайхьорст звинувачують у розбещенні місцевого хлопчика — той розповів про це матері. Виявилося також, що монаха вже ловили на подібному раніше. Представник єпископа наказав ув’язнити Слайхьорста, а монахам заборонив пускати хлопчиків у келії.

Менш як за рік про абатство знову поповзли чутки. Місцеві казали, що монах Роберт Палмер спить із заміжньою жінкою Маргарет Бішоп. Розслідувати чутки приїхав уже особисто єпископ. Палмер визнав, що спілкувався з Бішоп, але як тільки дізнався про її брудні наміри, одразу втік. Натомість звинуватив у перелюбі з нею настоятеля Джона Фокса. Той все заперечував, але настоятеля звинуватили ще й у корупції. Серед іншого, Фокс без дозволу братії продав частину монастирських земель. Настоятель виправдовувався, що його попередник робив те саме, але це не допомогло — єпископ позбавив його звання, а монаха-перелюбника Палмера наказав ув’язнити.

Читайте далі про секс в середньовічній літературі.

На обкладинці: «Гріх». Автор: Гайнріх Лоссов, 19 століття. Джерело: Wikimedia Commons

Поділися історією

Facebook Telegram Twitter