Античний фемдом: коханка Македонського осідлала Арістотеля
Видатний античний філософ Арістотель повзе навкарачки, а на спині в нього сидить жінка, поганяючи старого ударами по сідницях. Це — не рольові ігри фанатів античної історії, а надзвичайно популярний у середньовічній Європі сюжет. Розповідаємо, звідки взялася ця історія.
Найдавніша відома версія повчальної середньовічної байки про Арістотеля та Філліс датується 1220 роком. Авторство найчастіше приписують нормандському поету Анрі д’Анделі, хоча є версія, що справжнім автором був хроніст Анрі Валенсійський. Імовірно, сюжет запозичили в арабського вченого та письменника 9 століття Аль-Джагіза — щоправда, у того в розповіді роль Арістотеля виконував візир.
За сюжетом, Александр Македонський закохується в індійську дівчину Філліс. Нове захоплення змушує його забути про державні справи та завоювання. Занепокоєний вчитель Александра Арістотель вирішує поговорити зі своїм учнем, і переконує його відмовитися від згубних стосунків. Дізнавшись про втручання філософа в її з Александром кохання, Філліс вирішує помститися старому, звабивши його.
Їй легко вдається привернути увагу Арістотеля, гуляючи в нього під вікнами у відвертому вбранні і співаючи пісень. Скоро старий мудрець починає добиватися близькості. Філліс обіцяє погодитись на його залицяння, але філософ має довести серйозність своїх намірів. Для цього він повинен прибути ввечері до її покоїв рачки й дозволити себе осідлати. Арістотель погоджується. Філліс йде до Александра і просить навідатися ввечері. Прийшовши, він застає свого вчителя у принизливій позі і вибухає сміхом. Так Філліс провчила Арістотеля.
Різні версії цієї історії зустрічалися в поетичних творах, фольклорі та навіть церковних проповідях. Мораль різнилася в залежності від оповідача — від заклику не засуджувати закоханих до перестороги проти підступності жінок. Філліс верхи на античному філософі була популярним візуальним образом: парочку зображали на малюнках, гравюрах, акваманілах
, навіть вишивали на килимах. Їх і зараз можна бачити в музеях, хоча в більшості наших сучасників ці зображення, напевне, викличуть геть інші асоціації, ніж у середньовічних європейців.
Читайте далі про найвідомішу куртизанку 18 століття.
На обкладинці: акваманіль з зображенням Арістотеля та Філліс 14 століття. Фото: The Metropolitan Museum of Art / metmuseum.org