Як американського президента знудило на японського прем'єра
8 січня 1992 року президент США Джордж Буш-старший заблював штани японського прем’єр-міністра Кійті Міядзаві. WAS розповідає, як це сталося та до чого призвело.
Того місяця Буш активно літав на дипломатичні зустрічі, які були присвячені питанням міжнародної торгівлі. За попередні десять днів він встиг відвідати Австралію, Сінгапур та Південну Корею. Президент виглядав стомленим, але це не викликало особливого подиву — графік Буша-старшого під час міжнародних візитів зазвичай був дуже щільним. Наприклад, вранці 7 січня, за день до інциденту, він вилетів із Сінгапура, прибув до Осаки, злітав гелікоптером на два заходи у містах поблизу, пообідав з колишнім прем’єр-міністром Японії Тосікі Кайфу, а ввечері прилетів до Токіо. У New York Times це назвали досить розслабленим графіком.
Наступний день був не менш «розслабленим». Буш зустрівся з імператором Акіхіто, прем’єр-міністром Кійті Міядзавою, провів нараду, дав кілька інтерв’ю, а потім разом з американським послом програв партію в парний теніс японському імператору та його сину. Коли ввечері вони з дружиною прибули до резиденції японського прем’єра на офіційну вечерю, президент, відчувши нудоту, кинувся до туалету. Повернувшись за кілька хвилин, він заявив своїм помічникам, що почувається нормально і може продовжувати захід. Але під час вечері Бушу знову стало погано. На очах у 135 дипломатів та гостей президент зблід, втратив свідомість і завалився на коліна Міядзави, заблювавши йому штани. До президента підбігли охоронці та дружина Барбара, і за кілька хвилин його привели до тями. Буш підвівся, вибачився, і охоронці вивели його з зали, загорнувши в плащ, аби прикрити сліди блювоти на одязі.
Новина про інцидент швидко розлетілася. Відео, як Буш втрачає свідомість за столом, крутили на японських та американських телеканалах. Речник президента у той вечір заявив пресі, що у Буша звичайний шлунковий грип і приводів хвилюватися за його здоров’я немає. Наступного дня Буш продовжив офіційні зустрічі.
Інцидент не призвів до дипломатичного скандалу, але він стався в розпал президентських праймеріз
і привернув увагу американців до стану здоров’я 67-річного президента, хоча навряд чи саме це похитнуло його рейтинги. Американська економіка вже кілька років переживала спад, а безробіття 1992 року сягнуло 7,4 %. Традиційно сильною стороною адміністрації Буша-старшого вважалася зовнішня політика, тоді як кампанія його опонента від демократів Біла Клінтона зосередилась на економічних питаннях. Вважають, що це і стало вирішальним фактором перемоги Клінтона в листопаді 1992 року — тільки-но закінчилася Холодна війна, і зовнішня політика більше не сприймалася американським суспільством як пріоритетний напрямок.
Інцидент з Бушем став у США об’єктом для жартів та пародій, а в японській мові блювання на публіці почали називати «бушусуру», що буквально перекладається як «зробити Буша».