Чай з лійок: секретна зброя британців у Другій світовій

Перші роки Другої світової війни були надважкими для британців — розгром у континентальній Європі, Битва за Британію, руйнівний Лондонський Бліц, війна в Атлантиці. Із середини 1940-го до наступного літа Британія самотужки протистояла німецькій військовій машині. І вистояла. WAS і Teahouse придивилися до історичних фактів і побачили: втриматися бритам допомогли дві «ч» — Черчилль і чай.

З капітуляцією Франції та успішною евакуацією британських військ із Дюнкерка в червні 1940 року для Британії все тільки починалося — нацисти готували вторгнення. Розпочалася 4-місячна Битва за Британію — спроба Німеччини досягнути переваги в повітрі. Аби ліквідувати якомога більше винищувачів Королівських повітряних сил, нацисти кинули в бій 2,5 тисячі літаків проти 1,9 тисячі британських. Але позбавити Британію прикриття з повітря не вдалося. Вже восени німці мусили відмовитися від ідеї висадки на британські береги.

У вересні 1940-го почався Бліц — невпинні бомбардування Британських островів, які тривали до травня 1941 року. Особливо тяжко довелося Лондону — з 7 вересня 56 днів і ночей Люфтваффе «прасували» столицю імперії. Жертвами бомб по всій Великій Британії стали більш ніж 40 тисяч людей. Але в усіх організованих державою бомбосховищах людям пропонували чай — його наливали з величезних лійок. Чаювання бадьорило й підтримувало почуття єдності.

1942 рік. Японці захоплюють «Гібралтар Сходу» — Сингапур — головну військово-морську базу британців у Південно-Східній Азії. Триває Битва за Атлантику — німецькі підводні «вовчі зграї» пускають на дно цілі конвої, порушуючи постачання Британських островів. І саме в цей час уряд Черчилля видає указ: купити кожен доступний у світі фунт чаю.

Саме так: в Британії нестача харчів, а влада турбується про чай. Він не розкіш, а життєва необхідність для нації в скрутні часи. Дієта британців суворо нормується — тижнева порція на людину: по 2 унції масла і сиру, по 4 — маргарину, бекону й харчового жиру, 1 яйце та 2 унції чайної заварки. Такої кількості достатньо, щоб заварювати мінімум три чашки міцного напою на день.

Що символізував чай для британців добре показує епізод із «чайним бомбардуванням». 3 квітня 1941 року Королівські повітряні сили скинули на окуповані нацистами Нідерланди 75 тисяч пакунків з унцією найкращого чаю з Голландської Ост-Індії. На кожній з цих «бомб» були слова «Нідерланди піднімуться знову. Вище голову». Чай підтримував мораль британців, що билися з ворогом, та голландців, які страждали під окупацією.

Розповідь про «чайне бомбардування» в номері газети The Sydney Morning Herald за 1 липня 1941 року. Зображення: trove.nla.gov.au

Тяга британських військовиків до чаювання була такою сильною, що іноді заради кухля чаю вони ризикували життям. «Огляд втрат серед панцерних частин у Північно-Західній Європі», опублікований Британської радою медичних досліджень вже повоєнного 1946 року, показав: 37 % усіх втрат з березня 1945-го до кінця війни — члени екіпажів, що знаходилися не у своїх машинах. Люди часто виходили з машин, щоб розвести вогонь і заварити чай. Тому з 1946-го нові танки «Центуріон» почали обладнувати міні-бойлерами для приготування гарячого напою. Подібні прилади стоять і на сучасних британських бронемашинах.

Сам Вінстон Черчилль розумів важливість чаю в стресових умовах: свого часу він розпорядився, щоб всі моряки могли його пити, скільки душа забажає. А кожний пакунок Червоного хреста для військовополонених мав чверть фунта заварки. Чай допоміг показати, що місце німецької сосиски — в Німеччині.

За будь-яких обставин чаювання здатне подарувати хвилини спокою, що так потрібні людині. Переконатися в цьому можна 6 жовтня під час київського Фестивалю чаю.

Поділися історією

Facebook Telegram Twitter