Чий Крим? Відповідає Тмутороканський камінь
За допомогою цієї брили імператриця Катерина II доводила, що Крим — російський. Наскільки докази вагомі, розбирається WAS.
1792 року солдати вирішили захистити свою казарму в Тамані
від дощових потоків. За будматеріалами пішли на руїни турецької фортеці. Знайшли там рівну мармурову плиту, поклали біля входу в казарму — вода затікати перестала. Комфорт було порушено уважністю прем’єр-майора Христофора Розенберга. Він помітив на плиті незрозумілий напис, що був зроблений знайомими літерами, і повідомив керівництву.
Напис прочитав колекціонер старожитностей та знавець давньоруського мовознавства Олексій Мусін-Пушкін — у ці ж роки він викрав з Кирило-Білозерського монастиря та підготував до друку рукопис «Слова о полку Ігоревім».
В літо 6576
індикта
6 Гліб князь міряв море по кризі від Тмуторокані до Корчева — десять тисяч і чотири тисячі сажнів.
14 тисяч трьохлікотних сажнів — це 23 кілометри, точна відстань між головними храмами двох міст, що стоять на протилежних берегах Керченської протоки.
Знахідка закрила відразу кілька прогалин в історії.
- Була знайдена Тмуторокань. Тмутороканське князівство заснували в другій половині 10 століття, коли київський князь Святослав Хоробрий, прапрадід Гліба, відвоював землі у
Хазарського каганату
.
Розташування літописної Тмуторокані в 18 столітті було невідомим. Вчені не вірили, що це могла бути Тамань, відкрита зі сходу для нападу кочівників. Коли в 19 столітті на місці знахідки плити відшукали давньоруське городище, це стало потужним доказом автентичності напису.
- Підтверджено, що Корчев (сучасна Керч) належала Тмутороканському князівству, тобто Русі. 1774 року Керч була відвойована в османів, і знахідка свідчила про відновлення історичної справедливості.
Катерина II хотіла заснувати на відвойованих в Османської імперії землях православну Візантійську державу, якою буде правити її онук князь Костянтин.
Тмутороканський камінь був підозріло вдалою для імператриці знахідкою, і суперечки про можливу фальсифікацію йшли до 1979 року. Публікація епіграфістки Альбіни Мединцевої закрила тему: сама брила і букви на ній були висічені в 11 столітті; напис відповідає мові новгородських берестяних грамот і графіті в Софії Київській.
Так наука приписала Крим Русі.
Фото: Hermitage Museum / hermitagemuseum.org