From Russia with love. Чорна смерть прийшла до Європи з Поволжя

В середині 14 століття у Європі панувала Чорна смерть — пандемія чуми, викликана бактерією Yersinia pestis. Вона забрала життя 30–60 % європейців. Тоді у смертях кого тільки не звинувачували, але знайти справжнього крайнього вдалось аж через сім століть.

У жовтні 2019 року археогенетики заявили, що відшукали бактеріальний штам, від якого походять всі різновиди чумної палички в Європі. Його батьківщина — територія сучасної РФ.

Nota Bene

  • Чорна смерть була другою пандемією чуми з трьох відомих. Вона тривала з 14 до початку 19 століття і по всій Євразії вбила до 200 мільйонів людей.  Точне місце її походження невідоме — вчені дійшли висновку, що найімовірніше воно знаходилося в малозаселених землях десь на захід від Китаю.
  • Перша пандемія хвороби — Юстиніанова чума — почалася 541 року, тривала з періодичними спалахами до середини 8 століття і забрала життя близько 50 мільйонів.
  • Третьою називають хвилю чуми, яка почалася 1855 року в китайській провінції Юньнань, і тривала до 1960-х років. Спалахи третьої пандемії з’являлися переважно в Китаї та Індії, вбивши загалом до 12 мільйонів людей.

Несподіване відкриття

Міжнародна команда дослідників проаналізувала 34 геноми Yersinia pestis із зубів 34 людей, які померли протягом 14–17 століть на території різних країн Європи. Вчені побачили: бактерія постійно дещо змінювалася, але це обширне родинне дерево бактеріальних штамів має одного спільного предка.

«Ці знахідки свідчать про єдину точку входу Yersinia pestis в Європу через схід», — розповідає археогенетик Марія Спіроу з Інституту Макса Планка. Штам-предок усіх інших варіацій збудника Чорної смерті прийшов із території сучасної Росії. Його знайшли в місті Лаішево Республіки Татарстан.

«Наша філогенетична реконструкція показує, що ізолят LAI009 з Лаішево є предком ізолятів Чорної смерті з Південної, Центральної, Західної та Північної Європи, а також раніше опублікованих ізолятів кінця 14 століття з Лондона і міста Булгар», — пояснюють дослідники в журналі Nature Communications.

Мапа археологічних знахідок, з яких виділяли геноми Yersinia pestis. Умовні позначки: круги — геноми, проаналізовані в цьому дослідженні, трикутники — раніше опубліковані геноми; n — кількість геномів, отриманих із кісток. Джерело: nature.com

Вчені вважають саме LAI009 предковою формою штаму, що потрапив до Європи під час початкової хвилі Чорної смерті. Звісно, подібні висновки обмежені кількістю проаналізованих людських решток. Тож не виключено, що під час подальших досліджень буде виявлено збудник європейського мору більш ранньої форми.

Поділ на три хвилі пандемій чуми поширений, але вважається умовним — вчені мають свідчення того, що чума була в Європі ще в добу неоліту. Після 1960-х кількість померлих від цієї хвороби сильно зменшилася. Однак Yersinia pestis вбиває і досі — за рік помирають близько 200 людей, переважно в Африці.

На обкладинці: Танок смерті, Таллінн. Bernt Notke, кінець 15 століття. Джерело: Wikimedia Commons

Далі читайте про епідемію сміху.

Поділися історією

Facebook Telegram Twitter