Колаборанти на німецькій пенсії: в Україні — 0, у Польщі — 573

Польська влада не втрачає нагоди розкритикувати Україну за вшанування пам’яті бійців дивізії СС «Галичина» та партизанів, які співпрацювали з німцями під час Другої світової війни. За іронією долі, саме в Польщі живе найбільше колаборантів, які одержують пенсію за поранення на службі Райху.

Це € 435—1275 щомісяця. А скільки отримує ваш дід-ветеран?

1941 року декрет Гітлера надав іноземним добровольцям рівні з німцями соціальні гарантії. Що колаборанти по всьому світу продовжують отримувати гітлер-ренту, викрили в Бельгії. Наприкінці лютого 2019 року тамтешній парламент проголосував резолюцію з закликом до Німеччини зупинити виплату
пенсій бельгійцям, що співпрацювали з нацистським режимом. У документі йдеться про дві категорії пенсіонерів:

  • Мешканці прикордонних областей, герцогства Люксембург та Ельзасу, які під час окупації взяли німецькі паспорти;
  • Бійці Ваффен СС.

За інформацією уряду Бельгії, таких у країні — 27. Міністерство праці Німеччини говорить про 18 бельгійців, і що серед них немає есесовців.

З 1951 року ФРН взяла опіку над жертвами війни, до яких зарахували іноземних ветеранів вермахту і Ваффен-СС. Коли скандал розгорівся, німцям довелося звітувати, що такі пенсії одержують 2033 людини: у Великій Британії — 30, у Чехії — 94, в Угорщині — 48, у Франції — 54, у Хорватії — 71, в Австрії — 101, у Словенії — 184. Понад 400 переказів Німеччина щомісяця надсилає до США, Канади, Австралії, країн Азії.

Найбільше одержувачів у Польщі — 573. Число не дивує. За оцінкою Ришарда Качмарека, директора Інституту історії Сілезького університету й автора книги «Поляки у Вермахті», через німецьку армію пройшло до півмільйона громадян довоєнної Польщі.

Хто ці люди? Скільки з них служили нацистам за власною волею, а хто був рекрутований примусово? Чи немає раптом українців серед одержувачів гітлер-ренти у США та Канаді? Можливо, ми не дізнаємося про це ніколи — персональну інформацію пенсіонерів Німеччина не розкриває.

Уривисті відомості надходять з інших держав. Так, гроші за німецькими законами 1941 і 1951 років одержують 15 громадян Швеції. Відомі імена двох — Карл фон Цейпель і Ян Дюфв служили в танковій дивізії СС «Вікінг». Також 2015 року загалом € 100 тисяч отримали 41 ветеран «Блакитної дивізії», кілька їхніх вдів і сиріт в Іспанії.

Для порівняння, колишнім остарбайтерам Німеччина відшкодовує по € 50 щомісяця.

Читайте далі, де знайшов прихисток випускник навчального табору СС Травники Яків Палій.

Фото: Nolte / United Archives/Nolte / mauritius images / AFP

Поділися історією

Facebook Telegram Twitter