8057

Чарльз Діккенс: дружину — в божевільню, сам — до коханки

Діккенс — видатний письменник, який здобув неабиякої слави ще за життя. Однак (або саме тому) в особистому житті Чарльз проявив себе як рідкісний покидьок. З листів 160-річної давності, які були нещодавно знайдені, стало відомо, що Діккенс намагався запроторити свою дружину до божевільні, щоб та не заважала його стосункам з коханкою.

1836 року журналіст-початківець Чарльз Діккенс одружився з Кетрін Гогарт — донькою видавця журналу, де друкувалися його статті. Для вихідця з нестабільної сім'ї це був вигідний шлюб. Та ще й за взаємним коханням!

Кетрін була добре освіченою, виступала в театрі й теж видала книгу. Однак десять вагітностей виснажили жінку. Зрештою вона займалася дітьми, а Чарльз творив і тусувався. 1857 року письменник зустрів 18-річну актрису Еллен Тернан та остаточно віддалився від сім’ї.

Дружина знала про роман, знаходила записки та подарунки для Тернан, але Діккенс все заперечував. У той час офіційне розлучення для публічної людини було практично неможливим, тому він вирішив позбутися дружини.

Серед 98 листів Діккенса та його оточення, що були виявлені в архівах Гарвардського університету літературознавцем Джоном Бовеном, є послання до психіатра Томаса Тьюка. Письменник намагався довести, що дружина не справляється зі своїми обов’язками, й просив доктора визнати Кетрін божевільною.

Доктор Тьюк відмовився ставити помилковий діагноз. Мабуть, це посварило його з Діккенсом. 1864 року він називав у листах доктора «жалюгідною істотою» та «ослом у медицині».

Також збереглися листи театрального критика Едварда Даттона Кука. Той жив по сусідству з Кетрін Гогарт в Лондоні, куди вона переїхала з сімейного маєтку на південному сході Англії 1858 року. Кетрін товаришувала з дружиною Кука і вже після смерті Діккенса розповідала їй про шлюб з письменником.

У гарвардській колекції є лист Кука до колеги: «Він [Діккенс] зрозумів, що більше не має до неї симпатії. Вона народила десятьох дітей, втратила зовнішню привабливість, постаріла. Він намагався запроторити її до божевільні. Бідолашна! Але за законом необхідно ще довести божевілля. На щастя, йому так і не вдалося це зробити».

Жінка прожила в Лондоні 20 років, практично не спілкуючись з чоловіком. Виховання всіх дітей, крім одного сина, вона передала молодшій сестрі Джорджині, яка залишилася в будинку письменника. Гогарт померла в 1879 році від раку.

Чарльз Діккенс підтримував зв’язок з актрисою Еллен Тернан до самої своєї смерті 1870 року.

Читайте далі, як Генріх VIII через жінок створив нову церкву.

Поділися історією

Facebook Telegram Twitter