

Жорстка посадка жорсткого асистента диктатора
Хто він, президент Ірану, який загинув після падіння гелікоптера?
Ібрагім Раїсі народився 14 грудня 1960 року в сім’ї священнослужителя. У студентстві брав активну участь в Ісламській революції 1978-1979 років. Є свідоцтва (хоча і не доведені), що він був одним з тих, хто відразу після революції захоплював посольство США в Тегерані.
Він активно впроваджував повернення Ірану до законів шаріату, і, як “зразковий і побожний мусульманин”, у 1981 році був призначений прокурором міста Карадж. Особисто брав участь у процесах над неугодними і “контрреволюціонерами”. У 1988 році зблизився із самим аятолою Рухоллою Хомейні, Верховним лідером Ісламської Республіки Іран. Раїсі виконував спеціальні позасудові завдання для аятоли.
Поступово Раїсі добрався до керівництва судовою системою Ірану. Він без успіху балотувався на пост президента в 2017 році проти Хасана Рухані, відносно поміркованого священнослужителя, який як згодом досяг ядерної угоди Тегерана зі світовими державами в 2015 році.
У 2021 році Раїсі знову взяв участь у виборах, на яких усім його потенційним опонентам було заборонено балотуватися спеціальною радою, яка на свій розсуд дозволяє кандидатам балотуватися. Незважаючи на ці заборони, Раїсі ледве виграв.
На першій же прес-конференції після виборів він змушений був відповідати про свою участь у звірствах 1988 року, тих самих “особливих дорученнях” аятоли. Це були розстріли іранських політичних в’язнів, що тривали п’ять місяців. Ув’язнених піддавали тортурам, а потім страчували. Заступник Рухолли Хомейні Хуссейн-Алі Монтазері вказував у своїх мемуарах число від 2800 до 3800, а Amnesty International – до 30 000 жертв.
Ще у 2019 році Міністерство фінансів США наклало на Раїсі санкції «за його адміністративний нагляд за стратами неповнолітніх осіб, а також за катування та інше жорстоке, нелюдське поводження з ув’язненими в Ірані, включаючи ампутації».
Наразі країною фактично керує Верховний лідер Ірану Алі Хаменеї. Але Раїсі як президент є його однодумцем. Він, зокрема, підтримував організацію в Ірані збагачення урану для створення ядерної зброї і перешкоджав міжнародним інспекторам це перевіряти.
У вересні 2022 року у Тегерані стався жахливий випадок. Жінка на ім’я Магса Аміні була заарештована і піддана катуванням спеціальним поліцейським підрозділом – поліцією моралі Ірану – за те, що вона не носила хіджаб належним чином. Через катування вона впала в кому і померла. Після її смерті спалахнули протести, які були жорстко придушені за підтримки Раїсі. Протягом місячного протистояння загинуло понад 500 людей і понад 22 000 були заарештовані.
Раїсі також підтримав масштабну атаку Ірану на Ізраїль у квітні 2024 року, коли по країні було випущено понад 300 безпілотників і ракет у відповідь на атаку на посольство Ірану в Сирії. В цій атаці Іран звинуватив Ізраїль.
А 19 травня 2024 року вертоліт з Раїсі здійснив “жорстку посадку” в лісах Арасбаран у північно-західній провінції Східний Азербайджан. На ранок стало відомо, що Раїсі та голова МЗС країни Хосейн Амір-Абдоллахян загинули внаслідок цієї авіатрощі.