3430

Китайський еліксир життя. Витримка — 2000 років

Наприкінці минулого року в Лояні, колишній столиці китайської династії Хань, натрапили на поховання двотисячолітньої давнини. У могилі добре збереглися глиняні посудини, лампа у вигляді птаха, рештки небіжчика. Серед предметів був також бронзовий глек з 3,5 літрами жовтуватої рідини.

Археологи ризикнули понюхати — пахло спиртом. Вирішили, що це алкоголь: переброджене вино або самогон з рису чи сорго. Речовину віддали на аналіз. Хіміки алкоголю не виявили. Знахідка виявилася набагато ціннішою — розчин містив нітрат калію та мінерал алуніт. У даоських текстах цей рецепт називали «еліксиром життя».

Еліксир продовжити життя не міг, але хоча б не вбивав. Для стародавньої китайської медицини це непоганий результат: багатого клієнта, який хотів продовжити молодість, тоді могли нагодувати й ртуттю з миш’яком. Саме від ртутних пігулок «для довгого життя» 210 року до н. е. помер Цінь Ши Хуан-ді — перший імператор, який зміг об’єднати розрізнені китайські держави.

Старі рукописи не пояснюють, як вживали нітрат калію з алунітом: орально, ректально або ж для бальзамування мертвих. Охочих спробувати зараз немає.

Читайте далі про найважливіші археологічні знахідки 2018 року.

Фото: Institute of Cultural Relics and Archaeology

Поділися історією

Facebook Telegram Twitter