Кохання, мода та фашизм: Життя Еміліо Пуччі

Він — нащадок стародавнього роду флорентійських гвельфів. Вона — позашлюбна донька служниці та майбутнього диктатора. Еміліо Пуччі стане відомим дизайнером. Але перед цим врятує Едду Муссоліні від нацистів.

Коли 1925 року Беніто Муссоліні очолив Італію, дівчина перетворилася на жадану наречену. Заміж її взяв прибічник батька, згодом міністр іноземних справ, міністр преси і пропаганди — граф Галеаццо Чіано. Граф блядував. Едда думала розлучитися, але вирішила піти тим самим шляхом. Молодий спортсмен Пуччі став її близьким другом.

Тим часом у Чіано з’явилися нові таємниці. Перша — розчарування через зближення його країни з нацистською Німеччиною. Друга — щоденник, в якому він відверто описував державні справи, Муссоліні та Гітлера. У липні 1943 року, після висадки англо-американських військ в Італії зять підтримав відсторонення тестя від влади, але Муссоліні повернувся після спецоперації німецьких десантників на чолі з Отто Скорцені.

Чіано арештований, йому загрожує розстріл за зраду. Остання надія — обміняти щоденники на волю. Граф повідомляє, що публікація документу в Лондоні або Вашингтоні виставить німецько-італійський союз у вкрай кепському світлі. Передати нацистам документи, аби не дісталися західним союзникам, має дружина.

Проте Гітлер особисто ветує операцію, а Беніто Муссоліні нічого не хоче пробачати. Зрадник має померти.

Чіано (крайній праворуч) у компанії Муссоліні та Гітлера. 1938 рік. Фото: Bundesarchiv, Bild 183-R69173 / CC-BY-SA 3.0

Едда боїться за своє життя і звертається по допомогу до колишнього коханця. Пуччі таємно перевозить до нейтральної Швейцарії трьох онуків Муссоліні. Серед них цілком міг бути його син. Так само має втекти Едда.

Еміліо шиє для подруги широкий пояс на живіт, куди ховають щоденники Чіано, і винаймає провідника. 9 січня 1944 року Едда Муссоліні в образі вагітної селянки тихцем переходить кордон.

Самого Пуччі хапають німці. Кілька днів катують, потім відправляють до Едди — вмовити передати документи. Виснажений, з проламаним черепом Пуччі дістається Швейцарії та потрапляє до лікарні. Коли виходить, то намагається встановити контакт з британцями, потім з американцями.

Жаклін Кеннеді-Онассіс у вбранні від Emilio Pucci. 1969 рік. Фото: ASSOCIATED PRESS/East News
Лижний костюм Пуччі, 1947 рік. Джерело: Emilio Pucci Official Website / emiliopucci.com

Що було далі:

  • Галеаццо Чіано розстріляють 11 січня 1944 року. Але він помре, знаючи, що його діти та дружина у безпеці.
  • Американці одержать щоденники Чіано від Едди Муссоліні в обмін на обіцянку захисту. Згодом документи будуть опубліковані.
  • Партизани вб’ють Беніто Муссоліні у квітні 1945 року.
  • Едда Муссоліні повернеться до Італії, буде засуджена до двох років заслання. Доживе до 84 років.
  • 1948 року фото авангардного лижного костюма, створеного Еміліо Пуччі, опублікує журнал Harper’s Bazaar. Невдовзі дизайнер заснував свій дім моди. Пік його слави припаде на 1950–1960-ті роки. Пуччі створить емблему місячної місії «Аполлон-15». Серед клієнток будуть Жаклін Кеннед-Онассіс, Софі Лорен, Елізабет Тейлор, Мерилін Монро.

Читайте далі, як поет Габріеле д’Аннунціо змішав фашизм, кокаїн і авіацію.

На обкладинці: Еміліо Пуччі та Едда Муссоліні-Чіано. Колаж: WAS

Поділися історією

Facebook Telegram Twitter