Міси глину, кидай спис: правила фітнесу 16 століття
Англійський дипломат і вчений 16 століття Томас Еліот був одним із піонерів Відродження
в Англії: виступав за право на освіту для жінок, підтримував ідеї гуманістів, перекладав англійською античних авторів. 1537 року він написав трактат «Замок здоров’я» (The Castle of Health), де містились поради щодо харчування, описи хвороб, методи їх лікування, і навіть перераховувались корисні фізичні вправи. Розповідаємо про фітнес 16 століття.
У розділі про фізичні вправи Еліот у першу чергу застерігає читачів: «Будь-який рух не є вправою, а тільки той, який є інтенсивним, і кінцем якого є зміна дихання людини». Починати тренування він радить, коли їжа з попередньої трапези вже встигла перетравитися і наближається час для наступної. Визначати, чи їжа вже перетравилася, Еліот радить за кольором сечі: братися до вправ треба, коли сеча стає «помірного кольору, не руда і не бліда, а така, як позолота».
Перед тренуванням потрібно добре розім’яти тіло — це відкриє пори та дозволить запобігти травмам. Для цього Еліот радить розтирати тіло шматком цупкої тканини, спочатку обережно, а потім нарощувати темп та інтенсивність розтирань, доки шкіра не почервоніє. Старі люди з сухою шкірою можуть розтиратись із ароматичними маслами. Після розтирання можна переходити до вправ.
Вправи Еліот розділив на чотири категорії: повільні, швидкі, силові, шалені — в них поєднуються сила та швидкість. Повільні вправи — довгі прогулянки та подорожі — автор рекомендує для худих людей. Якщо ви — молодий чоловік і збираєтесь брати участь у війні, вам необхідно зробити своє тіло сильнішим. Для цього Еліот радить: копати, найліпше — тверду глину; підіймати та носити важкі предмети; дертися по крутих схилах або лазити по канату; висіти на перекладині; боротися. Еліот також пропонує займатися з гирями — їхню вагу та інтенсивність вправ можна підбирати згідно з індивідуальними потребами.
Швидкість можна розвинути, якщо: бігати; грати в теніс або у м’яч; грати зі зброєю; підіймати й опускати руки; бігати риссю вперед-назад; ходити навшпиньки з піднятими вгору руками. А до вправ, які поєднують силу та швидкість, входять: метання списа, гра в футбол, біг в упряжі та гальярда — популярний в Європі 16 століття танець з великою кількістю стрибків і силових елементів.
Еліот також розподіляє вправи за групами м’язів, які вони розвивають: ходити та бігати корисно для ніг, гра зі зброєю найбільше навантажує руки та плечі, а підіймання вантажів допомагає тренувати спину. Для комплексного розвитку тіла краще за все підходить стрільба з лука.
У книзі є й поради, що можна робити під час довгої хвороби або в процесі видужання: гойдатися в ліжку, підвішеному на мотузках або ланцюгах, сидіти на стільці, який несуть на плечах кілька людей, кататись на човні, де веслують інші, або дуже повільно їздити верхи. Це допоможе забути про клопоти та посприяє гарному сну.