Гола дівчинка

2015 року «Дівчинка, яка спить» Зінаїди Серебрякової була продана на аукціоні Sotheby’s за $ 5,9 мільйонів. Це другий найвищий результат в історії продажів картин українських художників (рекорд — $ 21,2 мільйона за «Супрематичну композицію зі смугою в проекції» Малевича).

Свою десятирічну дочку Катерину Серебрякова зобразила оголеною в 1923 році. Уже через рік робота представляла радянське мистецтво на виставці в Нью-Йорку. Колекціонер Борис Бахметєв, колишній посол Тимчасового уряду Росії в США, купив там картину за $500. З урахуванням інфляції зараз ця сума трохи перевищує $7000.

Сума здається смішною, але 1924-го Зінаїда Серебрякова була дуже рада цим грошам. Після Жовтневої революції в її житті почалася чорна смуга. Родовий маєток Нескучне на Харківщині розграбували, чоловік помер. Зінаїда залишилася одна з чотирма дітьми і хворою матір’ю. Положення було критичним, і тут — ці $500. Грошей вистачило, щоб виїхати з СРСР до Парижа. Катерина відправилася за мамою. Вона теж стала художницею, а після смерті Зінаїди керувала фондом її імені. Катерина Серебрякова померла влітку 2014 го на 102-му році життя.

Поділися історією

Facebook Telegram Twitter