Вбивство у Стокгольмі. Хто замовив Улофа Пальме?

Відкритість європейських політиків має свою ціну. 28 лютого 1986 року її cплатив прем’єр-міністр Швеції, соціал-демократ Улоф Пальме. Разом з дружиною Лісбет він йшов додому з кінотеатру в центрі Стокгольма. О 23:21 їм у спину двічі вистрілили з револьвера.

Улоф загинув на місці, Лісбет вижила. Вбивця Пальме не був знайдений, і через це розквітла конспірологія. WAS відкинув найбожевільніші версії, лишилося 5.

1. Після вбивства був заарештований Віктор Гуннарссон з маргінальної Партії європейських робітників. Членів організації єднала ненависть до СРСР, євреїв і Улофа Пальме. У будинку Гуннарсона знайшли листівки з памфлетами проти прем’єр-міністра. Інших доказів не було, довелося відпустити.

2. 2010 року колишній начальник карного розшуку Швеції в телеефірі назвав замовником злочину спецслужби ПАР. Підозрюють, що СРСР через Улофа Пальме відсилав гроші Африканському національному конгресу. Партія чорної більшості на чолі з Нельсоном Манделою боролася проти політики апартеїду, не гребуючи терористичними методами.

3. 1986 року шведський концерн Bofors уклав контракт на постачання до Індії 410 гаубиць за $ 1,3 мільярда. Після смерті Пальме з’ясувалося, що гармати дефектні, а члени індійського уряду отримали відкати на $ 250 мільйонів. За рік впав на рейки метро і загинув адмірал Алгернон, голова шведської інспекції з контролю за експортом зброї.

4. Неофіційне розслідування за підтримки міністра юстиції і спецслужби SÄPO вів журналіст Еббе Карлссон. За його версією, замах організувала Робітнича партія Курдистану. Пальме визнав її терористичною організацією. Лідер РПК Абдулла Оджалан, який відбуває довічне ув’язнення в турецькій в’язниці, все заперечував. Однак не виключив причетність до вбивства опозиційної до РПК фракції, якою керувала його колишня дружина. У 1980-х вона кілька років прожила в Швеції.

5. За три роки після вбивства головним підозрюваним став наркоман Крістер Петтерссон, який вже відсидів термін за інше вбивство. Дружина Пальме впізнала в ньому кілера. Однак процедуру розпізнання було проведено з порушеннями, мотив не встановлено, зброю не знайшли, тож звинувачення розсипалося в суді. Пізніше Петтерссон кілька разів зізнавався друзям у вбивстві прем’єра, але поліція не сприймала цю інформацію серйозно.

Читайте далі, хто вбив українського композитора Миколу Леонтовича.

Поділися історією

Facebook Telegram Twitter