5462

Пухнастики проти кулемета: Бій під Абу Клеа 1885 року

Британці стверджують, що їхнє піхотне каре в 19 сторіччі було прорване лише двічі. Це зробив не Наполеон. Обидві випадки могло б записати на свій рахунок плем’я хадендоа, якби вміло писати.

На початку 1880-х років релігійний лідер Мухаммед ібн Абдаллах оголосив себе «Махді» (месією) і підняв в Судані повстання проти колонізаторів. Незабаром стало зрозуміло, що Британській імперії немає сенсу утримувати безплідну і населену войовничими племенами землю. Потрібна була лише евакуація гарнізону з найбільшого міста Хартума.

Ось навіщо 17 січня 1885 року колона з 1400 людей опинилася посеред суданської пустелі перед 13 тисячами махдистів. Це були переважно воїни хадендоа з мечами, списами, щитами і нечисленними трофейними рушницями. За курчаве волосся британці дали їм прізвисько «фузз-вуззі» (пухнастики).

Генерал Стюарт наказав спішитися і побудувати каре з верблюдами і кіньми всередині. З одного боку формацію прикривали чотири легкі гармати. З протилежного — кулемет Гарднера, який обслуговували моряки броненосця «Олександра».

Кулемет ніколи не перевірявся в умовах пустелі й швидко забився пилом. Коли 3 тисячі махдистів кинулися на штурм каре, він зробив лише 70 пострілів і замовк. Моряки були порубані, у піхотній лінії утворився пролом. Всередину каре прорвалися «фуззі-вуззі». Там вони натрапили на масу верблюдів, не змогли розвинути успіх й були застрелені. Коли каре перешикувалося, шансів у махдистів не лишилося.

Але спроба була класною. Бій під Абу Клеа увійшов в історію разом з битвою під Томаї, де хадендоа також змогли розірвати британське каре.

«We’му fought with many men acrost the seas,
An’ some of ’em was brave an’ some was not:
The Paythan an’ the Zulu an’ Burmese;
But the Fuzzy was the finest o’ the lot!»

(Редьярд Кіплінг)

Європейці втратили 76 людей, а на полі нарахували понад тисячу тіл супротивників. Обійшлися без кулемета — британські піхотинці стріляли з гвинтівки 6-7 разів на хвилину.

Точність вогню важливіша за швидкість. Це британцям на полях Першої світової війни довели німецькі снайпери.

Поділися історією

Facebook Telegram Twitter