9085

Індоєвропейська різанина в Польщі: розшукуються вбивці

На початку 2010-х років біля містечка Кошице на півдні Польщі знайшли рештки 15 людей: жінок, дітей і юнаків. Усіх вбили сильними ударами по голові. Тіла поклали в землю разом із купою посмертних дарів. Експерти встановили, що масакра сталася 5 тисяч років тому. Однак обставини події лишалися загадкою, поки не було вивчено ДНК загиблих.

Навесні 2019 року в американському журналі Proceedings of the National Academy of Sciences вийшла стаття з результатами генетичного дослідження кошицької знахідки. Фахівці з данських університетів Копенгагена й Орхуса, а також Познанського археологічного музею, за допомогою генетичної дактилоскопії показали, що всі жертви належали до однієї великої родини.

Художня реконструкція масового поховання в Кошице / Michał Podsiadło / pnas.org / Creative Commons License 4.0 (CC BY-NC-ND)

«Тіла матерів покладені поряд з їхніми дітьми, а браття — пліч-о-пліч. Тобто люди, що ховали цих мерців, добре їх знали. Ми також бачимо, що більшості батьків цієї розширеної сім’ї немає в могилі», — розповідає еволюційний біолог Копенгагенського університету Мортен Аллентофт. Вчені припускають, що чоловіків не було в поселенні, коли сталася трагедія. Вони повернулися пізніше і шанобливо поховали своїх жінок і дітей.

Вбивці невідомі. Але 5 тисяч років тому — в час переходу від пізнього неоліту до ранньої бронзової доби — палеоєвропейські культури були поглинуті протоіндоєвропейцями з ямної культури, що зародилася між Каспійським морем і Дніпром. Кочовики рухалися зі степів на захід, поступово підкорюючи місцеве населення. В процесі зіткнення культур відбувалися сутички й розправи.

Данські вчені підкреслюють важливість знахідки під Кошице. Про криваві конфлікти між настільки давніми культурами було відомо й раніше, але досі вони не були так чітко задокументовані. Крім того, дослідження братської могили доводить, що стародавні європейці шанували сім’ю і піклувалися про своїх близьких навіть після їхньої смерті.

Читайте далі про те, чому неандертальці займалися канібалізмом.

Поділися історією

Facebook Telegram Twitter