1238

Проблеми білих людей 15 сторіччя: патентування винаходів

У 15 столітті Республіка Святого Марка була найбагатшою державою Європи. Її військовий флот контролював Середземне море, а торговий забезпечував рух товарів між християнським і мусульманським світами.

Венеціанці були не тільки посередниками, але й провідними експортерами: кораблів, скла, шовку, мила. Всі виробники й купці входили до професійних гільдій. Захищати юридичними документами свої секрети виробництва першими почали гільдії виробників муранського скла і шовкових тканин.

1474 року сенат Венеції поширив цю практику на всю республіку. Патенти безкоштовно реєстрували в державному судовому управлінні. Технологія захищалася протягом 10 років, рішенням сенату цей термін могли продовжити до 25. З порушників авторського права брали штраф у 100 дукатів (близько $ 7 тисяч на сучасні гроші) і зобов’язували знищити всю контрафактну продукцію.

Більш ранній, але одиничний приклад патентування 1421 року трапився у Флоренції. Інженер і архітектор Філіппо Брунеллескі побудував вантажний корабель рекордних розмірів і не хотів, аби його скопіювали купці.

Влада міста зробила виняток для шановного громадянина, який прикрасив Флоренцію архітектурними шедеврами, і закріпила за ним 3-річне виключне право використовувати судно такої конструкції. Патент виявився зайвим. Корабель Il Badalone потонув у першому плаванні, коли доправляв мармур з Пізи до Флоренції.

Читайте далі історію венеційських олігархів Грімані, яки живуть в Україні.

У колажі використана гравюра «Дож Венеції оглядає скляний завод». Джерело: Fondo Antiguo de la Biblioteca de la Universidad de Sevilla / Les merveilles de l’industrie ou, Description des principales industries modernes / par Louis Figuier. — Paris: Furne, Jouvet, [1873-1877]

Поділися історією

Facebook Telegram Twitter