Афросамурай Ясуке — боєць за єдину Японію

1579 року до Японії прибув Алессандро Валіньяно, інспектор релігійної місії єзуїтів у Східній Африці та Азії. Важливу людину супроводжував почет, у складі якого був високий чорношкірий паж. Місцеві пліткували, ніби єзуїт привіз з собою чорного демона. Інші вважали, що паж є втіленням Будди. Незабаром страх зміниться зацікавленістю.

Африканець вражав кольором, атлетичністю, а ще освіченістю — хроніст стверджував, що Валіньяно навчав його японської мови. На вулицях і в храмах прибулець збирав навколо себе натовпи людей.

Чутки про першого чорношкірого в Японії дійшли до авторитетного полководця Оди Нобунаґи, який намагався об’єднати країну під своєю владою. У війні проти кількох кланів даймьо Нобунаґа зробив союзниками єзуїтів та португальських купців, купував європейську вогнепальну зброю і приймав до війська місцевих християн.

Нобунаґа зустрічається з Валіньяно в Кіото і просить віддати слугу. Італієць погоджується. «Хроніка пана Нобунаґи» згадує:

«На двадцять третій день другого місяця, 23 березня 1581 року, чорний паж прибув із християнських країн. Він вирізнявся добрим здоров’ям і гарними манерами. Правитель відзначив силу іноземця, а його племінник виділив йому суму грошей на утримання».

На новому місці африканця називатимуть Ясуке. Щодо походження його імені є три основні версії:

  • паж народився у Мозамбіку і звався Ясуфе, на арабський манер;
  • він був Ісааком, уродженцем православної Ефіопії;
  • до назви східноафриканського народу яо долучили японський суфікс для чоловічих імен суке.

За місяць Ясуке починає тренування і проявляє неймовірну, як для азіатів, силу. Незабаром африканець клянеться Нобуназі у вірності та одержує меч-катану. 1582 року афросамурай люто б’ється у битві при Тенмокузані, після якої Нобунаґа забрав землі клана Такеда.

Утім, за кілька місяців Ясуке довелося побачити смерть господаря. Повсталий васал Акеті Міцухіде підступно привів багатотисячне військо до Кіото, де Нобунаґа в той час мав лише кількасот воїнів. Поки вірні самураї тримали оборону монастиря Хонно, командир усередині вчинив сеппуку.

Після загибелі Нобунаґи Ясуке з кількома самураями зміг втекти та приєднатися до армії його сина Оди Нобунаті, але той програв війну, тож африканець зрештою потрапив до полону.

До Ясуке поставилися без поваги і просто здали африканця назад єзуїтам. «Чорна людина — дурний звір, який не знає, що діє, а не японець, тож його потрібно стратити в нанбан-дера (храмі південних варварів)», — наказав Акеті Міцухіде.

Навряд чи єзуїти вбили Ясуке, але письмових згадок про нього більше не було. В історії Японії є лише 10 самураїв іноземного походження, але чорношкірий тільки один.

Читайте далі, чому японці сміються з Чингісхана.

Поділися історією

Facebook Telegram Twitter