Їжа перших людей у космосі: як харчувалися Гагарін, Титов і Ґленн

Політ до космосу — важке випробування, в тому ж числі й для людського шлунку. Тому меню для космічних пілотів має бути поживним, натуральним, компактним. WAS разом із сервісом доставки їжі Raketa розпочинає тиждень історії про космічну їжу. Для початку згадаємо про формування раціону космічних першопрохідців.

В СРСР історія бере початок 1961 року, коли відбувся доленосний політ Юрія Гагаріна на борту «Восток-1». Нехай політ і тривав лише 108 хвилин, Гагаріна вирішили забезпечити їжею. Задача не з простих – їжа мала бути легкою, не займати багато місця і, що найголовніше, — бути придатною до вживання в умовах невагомості.

В невагомості продукти розсипаються на крихти або змінюють форму, особливо це стосується рідин. Тюбик став ідеальним варіантом утримання їжі на борту космічного корабля. Він же розв’язував проблему економії місця. Таким чином у перший політ до космічних просторів Гагарін отримав тюбики з м’ясом та шоколадом.

Проте честь більш ґрунтовно оцінити першу космічну їжу випала Герману Титову. Він провів у космосі понад добу. Цього разу раціон був більш різноманітним — овочеве пюре, печінковий паштет і сік із чорної смородини. Однак, попри обсяг пайку, космонавт все одно залишився голодним — організм під час польоту витримує неймовірні навантаження, втрачаючи велику кількість корисних елементів, особливо кальцію та фосфору.

Отримавши нові дані, вченим довелося переглянути раціон космонавтів. 1963 року в СРСР заснували лабораторію для створення оптимального космічного харчування. Було очевидно, що космічна їжа повинна мати особливу поживність.

Астронавти Томас Стаффорд (зліва) та Дік Слейтон в орбітальному модулі «Союз» під час стикування кораблів «Аполлон» і «Союз-19» тримають тюбики з радянською космічною їжею. Тюбики, поверх яких були наклеєні етикетки горілки, містили борщ. Так члени екіпажу жартували один над одним. Фото: NASA

За СРСР у космос із наїдками рушили США. Під час першого американського орбітального польоту 20 лютого 1962 року, астронавт Джон Ґленн на борту «Меркурій-Атлас-6» теж скуштував їжу з тюбиків. То було яблучне пюре й перетерта яловичина з овочами. Трапезу Ґленн закріпив розведеним порошковим напоєм Tang. Популярною була легенда, що такий напій створили саме для космосу. Хоча насправді Tang винайшов американський хімік Вільям Мітчелл 1957 року, й жодного стосунку до космічних польотів він не мав. До речі, Ґленну цей диво-напій не сподобався.

Також Ґленн та інші його колеги по програмі «Меркурій» крім їжі в тюбиках отримували подрібнені кукурудзяні пластівці та пшеницю. Вони були спресовані в маленькі кубики та залиті желатином, аби кубики не розпадалися на крихти. В умовах невагомості крихти могли пошкодити апаратуру.

Такими були перші експерименти з харчування в умовах мікрогравітації. Сьогодні в тюбики фасуються хіба що соуси, а сама їжа проходить серйозний процес вакуум-сублімаційної сушки. Проте Титов і Ґленн стали першими кулінарними критиками космічної їжі, поклавши початок для вдосконалення позаземного меню.

Зголодніли вдома як самотній астронавт на орбіті? Тоді тримайте від WAS промокод, який дає знижку 100 грн на перше замовлення через додаток Raketa.

Поділися історією

Facebook Telegram Twitter