Павіану Джеку заплатіть ковтком бренді: як мавпа працювала на залізничній станції
Напевно, ми б зараз нічого не знали про Джеймса Едвіна Вайда, якби не трагічний випадок, що стався з ним на роботі. У 1880-х містер Вайд працював сигнальником на залізничній станції міста Ейтенхахе, що в Південно-Африканській Республіці. Колеги називали його «Стрибуном», бо той любив стрибати з одного вагона на інший. Та одного разу чолов’яга потрапив під важкі колеса, які відрізали йому обидві ноги. Дострибався.
Джеймс улюблену роботу не кинув і продовжив працювати на залізниці. Для переміщення використовував візок власного виробництва. Але працювати було складно.
Якось невтішний Вайд відвідав місцевий ринок. Там він побачив павіана
, який спритно керував упряжжю волів. Джеймс зрозумів, що це доленосна зустріч, адже примат зможе так само спритно штовхати його інвалідний візок. Джеймс благав власника продати йому мавпу. І той, врешті, погодився через жалість. Джеймс отримав свого помічника та інструкцію з експлуатації: павіана звати Джек і безкоштовно він не працює — за роботу має завжди отримувати кілька ковтків бренді.
Спочатку Джек виконував лише ту роботу, для якої його взяв Джеймс — штовхав візочок. Потім павіан почав прибирати у хаті й виносити сміття. На залізниці Джек відповідав за ключі від вугільного складу. За потреби він передавав їх провідникам чи водіям.
Павіан виявився надзвичайно кмітливим, і в Джеймса виникла ідея навчити «напарника» сигнальній справі. Коли потяги наближались до станції в Ейтенхахе, вони давали певну кількість свистків, що показували, яку колію змінити. Мавпа спостерігала за своїм новим власником, запам’ятовуючи послідовність дій, і скоро почала керувати сигнальною системою без сторонньої допомоги. Як писали в The Railway Signal, Джеймс «так натренував Джека, що міг сидіти в кабінці, а в цей час павіан самостійно міняв важелі та стрілки».
Чудернацька пара тривалий час успішно працювала на залізниці, допоки одну пасажирку не обурило, що павіан відповідає за колії. Вона відразу ж донесла цю інформацію керівництву. Джеймса і Джека звільнили.
Однак Вайд не збирався так просто здаватись. Він попросив начальника станції Джорджа Хау дати їм другий шанс і перевірити навички примата. Це було складне випробування, під час якого Джек мав вибрати правильний важіль. Джек впорався із завданням просто блискуче. Він не просто виконував завчені дії, а ще і дивився, чи йдуть паротяги правильним шляхом. Начальник станції був шокований.
«Це дуже зворушливо, з якою теплотою тваринка ставиться до свого господаря. Коли вони обоє сиділи на візочок, павіан ніжно обіймав Вайда за шию і гладив його лице», — згадував містер Хау.
Після випробування Джека почали називати не інакше як «Джек-сигнальник». Його поновили на посаді й навіть почали виплачувати зарплатню — 20 центів
на день і півпляшки пива на тиждень. Він жодного разу не припустився помилки, хоча постійно був напідпитку.
Джек помер від туберкульозу 1890 року, пропрацювавши на залізниці майже 10 років. Його череп зберігається в музеї Грехамстауна, недалеко від місця, де він працював.
Читайте далі про пташку, яка врятувала Британію.
Автор: Арсеній Троян
На обкладинці: павіан Джек та Джеймс Вайд. Джерело:Wikimedia Commons