Тисячолітня закладка в Андах: так ловили кайф шамани

Міжнародна команда археологів та антропологів вивчила вміст стародавньої шаманської сумки, яка була знайдена на південному заході Болівії. Повний список предметів й речовин представили в науковому дослідженні.

Сумку довжиною 28 сантиметрів виявили у похованні в скельній печері, яка знаходиться в долині висохлої річки Сора. Ранні культурні шари на цій ділянці відносяться до 2 тисячоліття до нашої ери. За допомогою радіовуглецевого аналізу сумку датували 950–1170 роками нашої ери. У той час територію Болівії населяли представники андської культури Тіуанако. Пізніше на цих землях будуть проживати народи аймара та кечуа.

Ритуальний характер знахідки говорить про те, що сумка і предмети в ній належали шаману. Усередині лежав акуратно упакований міні-набір для вживання психотропних речовин: дві таблички для розтирання рослин та їх зручного вдихання; нюхальна трубка, прикрашена прядками людського волосся; кісточки, які, можливо, використовувалися як лопатки для змішування; два шматочки рослини, що прикріплені до вовняних ниток; і найцінніше — мішечок з трьох лисячих морд.

Мішечок з лисячих морд, який знайшли в сумці шамана. Джерело: Juan Albarracin-Jordan, José Capriles

На перший погляд, мішечок порожній — рослини, що знаходилися там за тисячу років перетворилися на пил. Але вченим вдалося взяти зішкріб внутрішньої частини мішка і за допомогою ряду хімічних аналізів знайти сліди психотропних речовин: кокаїну, бензоілекгоніну, бутофеніну й гарміну з діметілтріптаміном (ДМТ). Останні два — основні інгредієнти галлюциногенного напою аяваска. Його пили шамани Південної Америки для спілкування з духами. Також вчені знайшли невелику кількість молекул псилоцину, який міститься в галюциногенних грибах.

Всі ці речовини містяться в рослинах, які навіть 1000 років тому було нелегко дістати. Наприклад, дерево Анаденантера, плоди якого містять триптамін, зростає на північному заході Анд. Рослина Баністеріопсіс каапі, що містить гармін, зустрічається в дощових лісах Амазонії. Кокаїновий кущ Ерітроксілум походить з північного заходу Південної Америки.

Щоб ці інгредієнти опинилися в одному мішечку, необхідно багато подорожувати самому або скористатися міжплемінними торговими зв’язками.

Читайте далі детальний розбір того, як вживали наркотики до нашої ери.

Зображення: Juan Albarracin-Jordan, José Capriles

Поділися історією

Facebook Telegram Twitter