Голос із саркофагу: як звучав давній єгиптянин

Науковці відтворили голос єгипетського жерця Нес’ямуна, що помер 3 тисячі років тому. Розповідаємо, як їм це вдалося.

Нес’ямун жив за правління фараона Рамзеса ХІ в 1099–1069 роках до н.е. Це був буремний час для Єгипту — засухи та слабкі розливи Нілу призвели до голоду та повстань, а верховний жрець культу Амона мав більше влади ніж у фараона. Нес’ямун був жерцем та писарем в Карнакському храмовому комплексі у Фівах — одному з головних релігійних центрів тогочасного Єгипту. Його голос лунав під час богослужінь.

Гробницю Нес’ямуна знайшли англійські археологи 1824 року. Дослідження його тіла хірургами та хіміком з Лідса, опубліковане 1828 року, стало першим науковим вивченням єгипетської мумії. Жерця обстежували в 20 столітті ще кілька разів, застосовуючи нові технології. Мумія зберігалася в музеї міста Лідс і пережила навіть німецькі бомбардування 1941 року, які знищили половину музею.

Відтворення голосу єгипетського жерця — частина проєкту Voices from the Past, метою якого є розвиток технології дослідження голосів давно померлих людей. Мумію Нес’ямуна вибрали для експерименту з кількох причин. По-перше, у неї винятково добре збереглися горло та гортань. По-друге, на саркофазі жерця було записано прохання надати його душі здатність звертатись до богів, як він робив це за життя — тобто Нес’ямун особисто висловив бажання говорити після смерті. Автори реконструкції сприйняли це як дозвіл від померлого, і почали роботу.

У кожної людини голосовий тракт відрізняється за довжиною та формою — це створює унікальну тональність голосу. Голосовий тракт Нес’ямуна просканували комп’ютерними томографами, отримавши таким чином цифрову тривимірну модель. Її надрукували на 3D-принтері й під’єднати до спеціального пристрою, який імітує нижню частину дихального тракту. Так вчені отримали голос Нес’ямуна.

На жаль, лише на основі голосового тракту неможливо відтворити, наприклад, як жрець вимовляв приголосні, інакше ми б вже озвучували його голосом всілякі непристойності. Але автори реконструкції наголошують, що демонстрація методу має великий потенціал для майбутніх досліджень. 

Читайте далі, навіщо європейці їли мумій.

На обкладинці: мумія Нес’ямуна перед комп’ютерною томографією. Фото: Leeds Museums and Galleries / museumsandgalleries.leeds.gov.uk

Поділися історією

Facebook Telegram Twitter