Медики зрозуміли, чому Да Вінчі не завершив «Мону Лізу»

2 травня 2019 року виповнилося 500 років зо дня смерті Леонардо да Вінчі. До цієї дати приурочена публікація Давіде Лаццері та Карло Россі в Journal of the Royal Society of Medicine (видається у Великій Британії з 1809 року). Лікарі спробували пояснити, чому художник не завершив «Мону Лізу».

Да Вінчі чудово володів обома руками: лівою писав і малював олівцями, правою тримав пензлі.

Відомо, що в старості Леонардо втратив змогу працювати правою рукою. Раніше проблему вважали наслідком інсульту. Тепер дослідники припустили, що причиною було травматичне ушкодження нервів.

Ескіз портрета Леонардо да Вінчі. Джованні Амброджіо Фіджіно, 16 століття. Джерело: Музей Gallerie dell'Accademia di Venezia

Лаццері та Россі проаналізували портрет старого Леонардо роботи Джованні Амброджіо Фіджіно. Права рука да Вінчі піднята та огорнута складками одягу. Його пальці злегка зігнуті всередину долоні, що нетипово для постінсультних м’язових спазмів:

«Малюнок наводить на думку про інший діагноз, такий як ліктьовий параліч, відомий під назвою “кігтеподібна кисть”».

На думку лікарів, причиною ліктьового паралічу була травма плечового нерва, що йде по руці від плеча до мізинця і керує дрібними рухами кисті. Це могло статися, наприклад, внаслідок падіння.

Навіть перед смертю да Вінчі не втратив розумових здібностей: займався з учнями, проєктувати будівлі, малював лівою рукою. Це також може бути доказом проти версії інсульту. Як стверджує Давіде Лаццері, ліктьовий параліч пояснює краще, чому Леонардо протягом останніх п’яти років своєї кар’єри лишив незавершеними численні полотна, включно з «Моною Лізою», але продовжував викладати й малювати олівцями.

Далі читайте про те, що зробило «Мону Лізу» найзнаменитішою картиною світу.

Поділися історією

Facebook Telegram Twitter