Коноплі для перемоги: забута історія відомої рослини
Коноплі посівні, латиною — cannabis sativa. В сучасному урбанізованому світі ця рослина асоціюється переважно з легким наркотиком: релакс, знеболення, апетит. Але ще не так давно асоціації були б геть іншими — міцність, надійність, простота: з давніх часів людство широко використовувало коноплі для виробництва тканини. Маловідому історію добре відомої рослини розповідають WAS і LG.
Ще давньогрецький «батько історії» Геродот
писав про конопляну тканину, розповідаючи про Скіфію:
«В їхній країні добре ростуть коноплі — схожі на льон, але дуже товсті й високі. Порівняно до льону ці коноплі кращі. Їх сіють, але вони й самі виростають. Із них фракійці шиють собі одежі, зовсім схожі на льняні. І той, хто не має досвіду, не зможе розрізнити, чи ці одежі з льону, чи з конопель. А той, хто ніколи в своєму житті не бачив конопляну тканину, повірить, що одяг зроблено з льону».
Звісно, першими почали вирощувати коноплі не скіфи
й не фракійці
. Сучасні дослідники взагалі вважають цю рослину однією з перших сільськогосподарських культур. Відомо, що люди використовували конопляну тканину вже близько 7000 років тому.
Ймовірно, спочатку практичність такого одягу оцінили в Східній Азії. На Близькому Сході і в Європі його почали виготовляти пізніше — приблизно з 1-го тисячоліття до нашої ери. В середньовіччі простий і дешевий конопляний одяг був більше поширений в сільській місцевості — містяни зазвичай віддавали перевагу витонченішим матеріалам. Конопляну тканину натомість широко використовували в кораблебудуванні для виготовлення канатів і вітрильного полотна — англійське слово canvas, що означає «полотно», походить від cannabis.
Після відкриття європейцями Америки на Заході починається кораблебудівний бум, разом з ним зростає попит на коноплі. Не дивно, що за конопляний бізнес серйозно беруться такі практичні люди, як пуритани
. Відомо, що вже в середині 17 століття вони вирощували коноплі в Новій Англії.
Добру американську традицію робити гроші на коноплях продовжив і Джордж Вашингтон
. Ще 1765-го — за 10 років до початку війни Тринадцяти колоній
проти Британії — він писав у щоденнику про перспективність культивації цієї рослини. В наші дні можна навіть почути, що Вашингтон плекав у себе канабіс для рекреаційних цілей. На жаль, це не так — якщо вірити записам у його щоденнику, майбутнього батька-засновника США цікавили переважно стебла, з яких отримують волокна для канатів і тканини. Вже ставши президентом США, Вашингтон почав вирощувати індійські коноплі (cannabis indica), відомі не лише своїми волокнами, але й п’янкою смолою. Насіння цієї рослини він активно розповсюджував серед знайомих.
Сам Вашингтон великих грошей на коноплях не заробив, однак можливо, допоміг їхній популяризації. Коноплі вирощували на своїх плантаціях колеги першого президента США — американські батьки-засновники Томас Джефферсон і Джеймс Медісон, а також ціла низка пізніших президентів Сполучених Штатів. Попит на сировину зростав, конопляний бізнес процвітав по всьому світу аж до початку 20 століття, коли в канабісі розгледіли наркотичну крамолу. В 1930-х і 1940-х роках багатьма країнами прокотилася серйозна хвиля утисків конопляної економіки — податковий тиск, квотування, заборони.
1937 року в США ухвалили Закон про податок на марихуану, який вибивав землю з-під ніг людей, зайнятих вирощуванням та переробкою канабісу. Але коли прийшла війна, країна знову згадала про коноплі — вони були необхідні для виробництва канатів, такелажу, елементів одягу. Тоді влада не лише прибрала податковий тиск, але й заходилася пропагувати вирощування конопель. 1942 року уряд випустив пропагандистський фільм Hemp for Victory
, який пояснював користь і потрібність цієї рослини й заохочував фермерів її вирощувати.
Щойно війна завершилася, коноплі придушили з новою силою в США та багатьох інших країнах. Ситуація стала змінюватися лише на початку 21 століття. Сьогодні потроху починається використання канабісу в медичних, а подекуди — навіть у рекреаційних цілях. Із конопель роблять будівельні матеріали, папір і біопластик.
Виробництво конопляної тканини насправді не зупинялося ніколи — варто згадати звичайну мішковину, яку часто виготовляють саме з волокон канабісу. Але нині дешева довговічна натуральна тканина починає привертати увагу заможних споживачів — нікого вже не дивують конопляні сукні, кофтини, шорти чи навіть легке взуття. Світ перевідкриває для себе цю рослину.
Звичайний мішок або модний еко-аксесуар із конопель — прання жодної речі не стане проблемою для прально-сушильних машин LG з інтелектуальною технологією розпізнавання властивостей тканини AI DD.