Корея, яка не повертає борги
Неймовірно, але Північна Корея взяла участь в зимовій Олімпіаді завдяки Південній. Сусіди дали $ 2,64 мільйона на проживання делегації з 424 осіб і оплатили візит сестри Кім Чен Ина до Пхенчхана. КНДР вимагала більше — на паливо для порома, на якому прибули артисти.
Незручна ситуація. Але не для Північної Кореї.
1953 року закінчилася Корейська війна. Залізна завіса посунулася. За нею виявилася екзотична для Заходу «хоробра народна республіка». Мешканці півночі заявляли про стрімкий розвиток своєї економіки, багатство природних ресурсів. За наступне десятиліття КНДР встановила дипломатичні стосунки з 66 державами.
Першою серед західноєвропейських країн Північну Корею визнала Швеція. Бізнес шукав неосвоєні ринки. Кілька шведських концернів уклали контракти з новим партнером. 1974 року до КНДР була відправлена партія з 1000 седанів представницького класу Volvo 144.
Корейці сподівалися на доходи від видобутку міді й цинку, але розрахунки їхніх економістів виявилися занадто оптимістичними. Кім Ір Сен, дід Кім Чен Ина, вирішив не платити проклятим імперіалістам.
Минуло 44 роки. Борг за автомобілі з урахуванням відсотків перевалив за 300 мільйонів євро. Крім Volvo, північани винні шведським підприємствам Atlas Copco, Asea, Kockums, Alfa Laval. 2008 року північнокорейське державне радіо назвало Швецію «американською маріонеткою» і ворогом народної республіки.
Шведи продовжують нагадувати про борг, борг зростає. Volvo 144 досі можна побачити на туристичних фото Пхеньяна — вони працюють як таксі.
Фото: Roman Harak / Flickr / CC BY-SA 2.0