6 березня 1943 року: День перемоги кохання над нацизмом

До дня народження Гітлера 20 квітня 1943 року міністр пропаганди Райху та гауляйтер Берліна Йозеф Геббельс готував особливий подарунок — звільнення столиці від євреїв. Фюрер ходив засмучений через поразку під Сталінградом і бомбардування Німеччини американською та британською авіаціями Геббельс сподівався, що остаточна «аріїзація» Берліна підбадьорить лідера.

На той час у Берліні проживали 27 тисяч євреїв і мішлінге, які не вважалися громадянами Німеччини. Багатьох рятував шлюб з німцями, який вони уклали ще до ухвалення 1935 року закону Про охорону крові й честі.

За статистикою 1939 року, близько 400 тисяч німців по всій Німеччині мали родинні зв’язки з євреями. Нацисти не хотіли, щоб репресії проти чоловіків або дружин зробили всіх цих людей ворогами режиму. Питання про змішані сім’ї відкладалось. Поки Райх думав, що робити із «захищеними» євреями, їх використовували на примусових роботах у промисловості.

День народження Гітлера наближався, Геббельс приступив до підготовки подарунка. Вдень 27 лютого в ході першого етапу (операція «Фабрика») заарештували 8 тисяч берлінських євреїв і напівкровок. Більшу частину відразу ж відправили до транзитних таборів, що було рівносильно смерті. Дві тисячі євреїв, які перебували в шлюбах з «арійцями», тимчасово розмістили в колишньому притулку на Розенштрассе. Їхня доля вирішувалася.

Пам'ятник учасникам демонстрації. Скульптор Інгеборг Хунцінгер, 1995 рік. Фото: Felipe Tofani / Flickr / CC BY-SA 2.00
Пам'ятник учасникам демонстрації. Скульптор Інгеборг Хунцінгер, 1995 рік. Фото: Felipe Tofani / Flickr / CC BY-SA 2.00

Того ж вечора на Розенштрассе почали приходити німці з вимогою звільнити своїх близьких. Серед них було багато жінок. Змінюючи один одного, протестувальники цілодобово стояли під будівлею, приносили їжу заарештованим, стежили за виїздами. Людей не змогли розігнати ні бомби британських літаків, ні наряд SS.

6 березня Геббельс розпорядився відпустити ув’язнених на Розенштрассе. Рішення пояснили важкими часами й бажанням уникнути протестів. Додому повернули навіть кілька десятків євреїв з тих, кого встигли відправити в концтабір Аушвіц. Вони продовжили працювати на Райх.

За два дні до 54-річчя фюрера Геббельс наказав берлінським євреям зняти з одягу жовті зірки, щоб вони не муляли очі Гітлеру.

Читайте далі, яке покарання чекало німкеню за позашлюбний секс зі слов’янином.

На обкладинці: кадр з фільму «Розенштрассе», Studio Hamburg Letterbox Filmproduktion, Tele München Fernseh Produktionsgesellschaft, Get Reel Productions, 2003 рік Фото: Rosenstrasse Film / Margarethe von Trotta / CC BY-SA 4.0

Поділися історією

Facebook Telegram Twitter