Малюнки для богів: штучний інтелект допомагає розкривати таємниці ліній Наски

Вчені відкрили досі невідомі стародавні геогліфи в пустелі Сечура на узбережжі Перу. Таємницю гігантських малюнків на землі тепер допомагає розгадувати штучний інтелект. Дослідники звітували про відкриття 143 раніше невідомих геогліфів, намальованих представниками культури Наска, що існувала близько 2400–1700 років тому. Команда дослідників університету Ямагата під керівництвом антрополога та археолога Масато Сакая полює на ці «мурали» стародавнього світу ще з 2004 року.

«Ці геогліфи зображують людей і багато різних тварин (птахів, мавп, риб, змій, котів та верблюдів), всі ці фігури створювали на верхньому шарі землі, рухаючи чорне каміння, під яким був білий пісок», — розповідають дослідники.

Зображення умовно поділили на два типи. Малюнки типу А більш пізні — створені в 100–300 роках нашої ери — і мають не менше 50 м в довжину. Найдовший із них — понад 100 м. Геогліфи типу В до 50 м, але створені в період з 100 року до н. е. по 100 рік н. е. Найменший із них — 5 м завдовжки.

Геогліф типу А. Джерело: Yamagata University / IBM Japan
Геогліф типу B. Источник: Yamagata University / IBM Japan

Існує багато гіпотез, які пояснюють природу загадкових малюнків. Одна з найпоширеніших стверджує, що люди культури Наска створювали гігантські геогліфи, щоб їх бачили боги з неба. Дехто з учених припускає, що ці знаки могли мати стосунок до астрономії, тобто були своєрідними обсерваторіями.

Цього разу вчені висунули нове припущення про призначення візерунків на землі. Всі зображення типу А схожі на фігури тварин, керамічні уламки навколо свідчать, що вони могли бути місцями для проведення ритуалів. А менші геогліфи типу В — розташовані вздовж стежок або на схилах — були орієнтирами для мандрівників.

Гіпотеза про важливість ліній Наски для релігійних ритуалів була висунута ще у 1980-х. Учені припускали, що стародавні жителі Перу викликали дощ або хотіли збільшити врожай за допомогою великих малюнків. Але тепер дослідники вперше поєднали тип геогліфів з їхнім можливим призначенням.

Один із нечітких малюнків виявив штучний інтелект IBM Watson Machine Learning Accelerator, проаналізувавши велику кількість зображень. Цей геогліф має довжину всього близько 4 м і зображує гуманоїда на двох ногах із піднятою рукою. Як й інші малюнки типу В, він розташований біля стежки — вчені припускають, що він також міг бути давнім дорожнім знаком.

Читайте далі про таємниці містобудування у стародавніх інків.

Авторка: Марія Бучельнікова

Поділися історією

Facebook Telegram Twitter