Манса Муса

Найкасовішим фільмом початку 2018 року стала «Чорна пантера», знята за мотивами коміксів Marvel. Всесвітні збори вже перевалили за $ 1 мільярд. Це величезні гроші, але ще більше за сюжетом фантастичного бойовика має Т’Чалла — молодий король африканської країни Ваканди й найзаможніший супергерой у Всесвіті. Надбагатим Т’Чаллу зробили поклади металу з чудовими властивостями — вібраніума.

Зараз у це складно повірити, але найбагатшою людиною в історії теж міг бути африканець. Манса Муса правив середньовічною імперією Малі. У його землі було дуже багато солі та золота.

Це 14 століття, Америку ще не відкрили. Європу виснажував брак ресурсів і роздирали війни. Правитель Малі на цьому тлі відчував себе відмінно. Він зайняв престол безкровно і значно розширив свою державу, охопивши території сучасних Малі, Мавританії, Чаду, Сенегалу, Гамбії, Нігеру.

Світову славу Мансі Мусі принесло ефектне паломництво до Мекки — хадж 1324 року. Згідно з арабськими хроніками, правителя Малі супроводжували десятки тисяч людей: слуги, солдати, раби, глашатаї. Величезні каравани верблюдів везли дари, товари, запаси, зброю.

Таку делегацію складно було не помітити. Найбільше шуму вона наробила в єгипетському Каїрі — всі наближені до влади отримали подарунки золотом, і за це гостю пробачили навіть відмову цілувати ногу султана. У подорожі Муса так захопився роздачами, що на 12 років обвалив ціни на золото й економіки країн, що попалися йому на шляху.

Про багатство Муси в Європі та на Близькому Сході говорили довго після його смерті. Так довго, що в 2014 році експерти видання Сelebrity Net Worth, оцінили статки правителя Малі в $ 400 мільярдів і поставили його на перше місце в списку найбагатших історичних особистостей. Тобто, вище сім’ї Ротшильдів ($ 350 мільярдів), Джона Рокфеллера ($ 340 мільярдів), Ендрю Карнегі ($ 310 мільярдів), Миколи II ($ 300 мільярдів), нізама індійського князівства Хайдарабад Османа Алі Хана ($ 230 мільярдів).

Зрозуміло, це спекуляція. Через сім століть підрахувати статки Манси Муси неможливо. Але він безперечно може потягатися не лише з перерахованими багатіями, а й з володарями величезних імперій на зразок Чингісхана і Юлія Цезаря.

Поділися історією

Facebook Telegram Twitter