Марія Селеста: версії зникнення екіпажа сумнозвісної бригантини

7 листопада 1872 року вантажна бригантина «Марія Селеста» вийшла з Нью-Йорка до Генуї. Судну було 11 років, і проблеми переслідували його від спуску на воду: то мілина, то шторм, то зіткнення.

У це плавання «Марія Селеста» вийшла з екіпажем з 8 чоловіків і двома пасажирками: дружиною і дочкою капітана Бріггса. За місяць бригантину виявили між Азорськими островами й Португалією, у двох днях шляху до Гібралтарської протоки. На борту корабля — нікого.

Кришки люків були відчинені, трюм на метр залитий водою. Вікна кормової надбудови затягнуті брезентом і забиті дошками. Секстант і хронометр не знайшли, розбитий компас валявся біля штурвала. Останній запис у корабельному журналі зроблений 24 листопада.

Виглядало так, ніби люди покинули судно поспіхом, але добровільно. У каюті капітана зберігалися гроші й коштовності, біля швейної машинки його дружини лежала недошита дитяча сорочка. У кают-компанії був сервірований стіл. У каютах матросів сушилися їхні роби. Курильні трубки, з якими моряки зазвичай не розлучаються, теж лежали там.

На кораблі лишився піврічний запас їжі: в’ялене м’ясо, сушена риба, головки сиру. Всі 1700 бочок вантажу — коньячного спирту — цілі. Парус на грот-щоглі спущений.

Команда брига, який знайшов «Марію Селесту», доправила знахідку до британської колонії Гібралтар. Після розслідування суддя Кокрейн зробив висновок, що матроси напилися, вбили капітана з сім’єю, сіли в шлюпку і зникли. Майже одразу ці висновки були поставлені під сумнів: алкоголь на місці, знайдені на капітанській шаблі плями виявилися не кров’ю.

Надалі з’явилося безліч версій, та кожна мала істотні недоліки. Страхове шахрайство — але компенсація склала лише 20% від вартості корабля і вантажу; заколот — на борту немає слідів боротьби; пірати — не чіпали вантаж і цінності. Зіткнення з островом, що плаває? Напад морського чудовиська? Викрадення НЛО?

Найбільш логічна версія з’явилася 1940 року. На думку далекого родича капітана «Марії Селести», проблема була в негерметичних бочках. Випари спирту стали причиною вибухів і розкрили вантажні люки. Команда сіла в рятувальну шлюпку перечекати, поки випари зникнуть. Але подув вітер — бригантина швидко упливла, перевантажений людьми човен затонув під час шторму.

Читайте далі, куди діваються кораблі-привиди.

Поділися історією

Facebook Telegram Twitter