Марк Твен про Одесу

«Ми увійшли сюди головним чином за вугіллям. В Одесі сто тридцять три тисячі жителів, і вона зростає швидше за будь-яке невелике місто поза Америкою. Одеса — відкритий порт і найбільший в Європі хлібний ринок. Зійшовши на берег, я ступив на мостові Одеси, і вперше після дуже довгої перерви нарешті відчув себе зовсім як вдома».

1867 рік, журналіст Марк Твен на гроші видавця газети «Alta California» вирушає в піврічний круїз Середземним і Чорним морями. Це була одна з перших організованих подорожей американців до Європи. Її придумав і втілив винахідник сучасного туризму Томас Кук.

«На вигляд Одеса точнісінько американське місто: красиві широкі вулиці, та й до того ж прямі; невисокі будинки (в два-три поверхи) — просторі, охайні, без химерних прикрас; вздовж тротуарів наша біла акація; ділова метушня на вулицях і в крамницях; квапливі пішоходи; будинки й усе навколо новеньке з голочки, що так звично для нашого ока; і навіть густа хмара пилу огорнула нас немов привіт з милої нашому серцю батьківщини, — так що ми ледь не пролили вдячну сльозу, ледве втрималися від міцного слівця, як то освячено добрим американським звичаєм.

Куди не глянь, вправо, вліво, — всюди перед нами Америка! Ніщо не нагадує нам, що ми в Росії. Ми пройшлися трохи, впиваючись знайомою картиною, — але ось перед нами виросла церква, пролітка з кучером на козлах, — і баста! — ілюзії наче й не було. Купол церкви увінчаний струнким шпилем і закруглюється до основи, нагадуючи перевернуту ріпу, а на кучері надіто щось на зразок довгої нижньої спідниці без обручів. Все це закордонне, і екіпажі теж виглядають незвично, але всі вже чули про таку дивину, і я не стану її описувати.

Пароплав мав простояти тут лише добу, щоб запастися вугіллям; з путівників ми з радістю дізналися, що в Одесі абсолютно нічого оглядати, — отже, перед нами цілий вільний день, поспішати нікуди й можна скільки завгодно бродити містом і насолоджуватися неробством. Ми тинялися базарами і з несхваленням відгукувалися щодо безглуздих і дивних нарядів людей з далеких сіл, вивчали мешканців міста, наскільки це можливо за зовнішнім виглядом, і в довершення всіх задоволень досхочу наїлися морозивом».

З кожного порту Твен відправляв подорожні нотатки до редакції. Пізніше вони стали основою бестселера «Простаки за кордоном, або Шлях нових паломників» — за життя письменника жодна його книжка не продавалася краще.

Поділися історією

Facebook Telegram Twitter