Найкращий президент в історії: Компромат на Івана Мазепу
5 квітня WAS підбив підсумки виборів найкращого президента України в історії. Іван Мазепа зібрав 43 % голосів і з великим відривом переміг Володимира Рюриковича, Нестора Махна, Василя Вишиваного, Голду Меїр і Леоніда Брежнєва.
У реальному житті вибори не могли минути без війни компроматів. Які факти з біографії Мазепи використали б проти нього політичні суперники?
Походження. Ян Мазепа-Калединський народився в полонізованій шляхетській родині, чий родовий герб свідчить про походження від литовських князів Гедиміновичів. Батько мав не надто українське ім’я Стефан-Адам, що не завадило йому покозачитися 1654 року. Це був розрахунок. Після повстання Хмельницького шляхті в Гетьманщині довелося тяжко, а відмовлятися від маєтностей не хотілося.
Служба ворогу. Дивним козаком був Стефан-Адам Мазепа — відправив свого сина вчитися до ворогів козацтва, поляків. І не куди-небудь, а прямо до двору його королівської милості Яна II Казимира. Там молодому Янові Мазепі посміхнулася фортуна: як монаршого улюбленця його відправляють навчатися до Європи коштом польської держави. Вже на початку 1660-х років Мазепа повернувся до Польщі, але з придворною кар’єрою не склалося. За версією сучасника, Яна-Хризостома Пасека, завадив скандальний роман з дружиною польського магната Станіслава Фальбовського.
Шлюб із розрахунку. 1669 року Ян стає Іваном. Він наймається до протурецького правобережного гетьмана Петра Дорошенка й одружується зі старшою за себе вдовицею Ганною Фридрикевич. Шлюб із дочкою генерального обозного (пізніше — генерального судді) дуже допоміг Мазепі. У Дорошенка він одразу стає командувачем надвірної корогви
, потім виконує обов’язки генерального осавула
.
Зрада в полоні. Вже 1674 року генерального осавула Дорошенка в дорозі захоплюють запорозькі козаки. Полоненого віддають проросійському лівобережному гетьману Іванові Самойловичу. Талант не проп’єш — тут Мазепа стає військовим, а згодом генеральним осавулом.
Збагачення. Іван постійно їздить до царського двору, зав’язує там корисні знайомства. Вправний переговірник дістає спеціальний дозвіл на торгівлю горілкою. Постачаючи спиртне до Москви, він заробляє серйозні гроші.
Змова. Після невдалого російсько-українського походу на Кримське ханство 1687 року, козацька старшина подає представнику московської влади Василію Голіцину донос на Самойловича. Того звинувачують у бажанні правити самовладно, нехтуванні царськими грамотами й утисках. Серед донощиків — Іван Мазепа. Завдяки своїм зв’язкам у Москві, він стає гетьманом і підписує Коломацькі статті, які ще сильніше обмежують автономію Гетьманщини.
Корупція. На найвищій державній посаді Мазепа додає собі землі й грошей. Гетьман також впроваджує привілейовані категорії козацтва: бунчукових і значкових товаришів. Вони вважалися наближеними до гетьмана, призначалися на ключові посади. Маючи підтримку царя Петра I, гетьман самовільно міняв найвищих урядовців, нехтуючи давнім принципом виборності.
Хтивість. 1702 року Мазепа став вдівцем. Горював недовго — почав цікавитися своєю хрещеницею Мотрею, донькою генерального судді Василя Кочубея. Гетьман посватав 16-річну дівчину, коли сам мав 63 роки. Кочубеї відмовились від такого шлюбу, натомість відіслали доньку до монастиря. Дорогою дівчина нібито втекла до Мазепи. Гетьман благородно відправив Мотрю до батьків, після чого пара ще довго переписувалася. 1708 року Василя Кочубея стратять за наказом царя через інтриги Мазепи.
Подальша історія Івана Мазепи відома.